„Malutki Lisek i Wielki Dzik”: tom 5: „Huk” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 03-10-2019 23:49 ()


Tym razem Malutki Lisek i Wielki Dzik muszą zmierzyć z ogromnym niebezpieczeństwem. Otóż z powodu niefrasobliwości sroki, w lesie wybucha pożar. Czy zwierzaki zdołają zapobiec nieszczęściu?

Lisek i Dzik wracają na swoją polanę po długiej wyprawie i przekonują się, że podczas ich nieobecności, to miejsce znalazło nowych lokatorów. Sowa, wiewiórka, zając, jeż, myszka oraz borsuk opiekowali się całą doliną. Okazuje się jednak, że ku ich utrapieniu, na całym trenie nieco zabałaganiła sroka. Porozrzucała mianowicie wszędzie kolorowe świecidełka. Niestety jedno z nich wywołało pożar. Teraz wszystkie zwierzaki muszą wymyślić sposób, by go ugasić. Będzie to jednak wymagało od nich nie tylko pomysłowości i odwagi, ale także – a może przede wszystkim – przezwyciężenia pewnych stereotypów i rozwiązania nieporozumień. Czy będą w stanie dogadać się ze sobą w obliczu niebezpieczeństwa?

Piąty tom serii Bereniki Kołomyckiej oferuje dynamiczną i ekscytującą historię, która na pewno będzie trzymać młodych czytelników w napięciu do samego końca. Mniej tu może refleksyjności i nastrojowości niż w poprzednich odsłonach opowieści, ale nadal mamy ważne przesłanie oraz morał. Tym razem bohaterowie przy okazji wspólnej walki o uratowanie swojego lasu, mierzą się z problemem odmienności i muszą nauczyć się trudnej sztuki negocjacji. Konieczne będzie wypracowanie jakiegoś sposobu rozwiązania starych konfliktów i wyjaśnienia nieporozumień. O oprawie graficznej komiksu trudno w zasadzie powiedzieć coś nowego. Nadal jest bardzo ładnie. Akwarelowe kadry przykuwają wzrok i cieszą pięknymi kompozycjami oraz barwami.

Kolejne przygody Małego Liska i Wielkiego Dzika nie zawiodą wiernych fanów tej serii. Znów mamy tu bowiem do czynienia z refleksją o ważnych sprawach, ale tym razem podana jest ona w formie bardziej dynamicznej opowieści. Są tu zwroty akcji, jest napięcie, ale nie brakuje także okazji do namysłu nad tym, jak ważna jest umiejętność dogania się z drugim czło… to znaczy z drugim zwierzakiem. Warto wpajać to dzieciom od najmłodszych lat, bo inaczej może być kłopot. A w zasadzie już jest. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i posłuchać toczących się wokół nas dyskusji. A las płonie!

 

Tytuł: „Malutki Lisek i Wielki Dzik”: tom 5: „Huk”

  • Autorka: Berenika Kołomycka
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 09.2019 r. 
  • Objętość: 48 stron
  • Format: A4
  • Oprawa: mięka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolorowy
  • Cena 24,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus