„Wyrok” - komiks o Jerzym Woźniaku

Autor: Centrum Historii Zajezdnia Redaktor: Motyl

Dodane: 23-09-2019 00:29 ()


Prezentujemy okładkę i przykładowe plansze komiksu historycznego pt. Wyrok, który ukazał się nakładem ośrodka Centrum Historii Zajezdnia.
 


O komiksie:

Komiks poświęcony jest pamięci Jerzego Woźniaka, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika akcji "Burza". Jego życiorys to gotowy scenariusz na film, ale też opowieść o prawym, szlachetnym człowieku, który walczył z dwoma totalitarnymi systemami i nie złamał swoich zasad w obliczu tortur i groźby śmierci.
 
Jerzy Stanisław Woźniak w 1945 roku przedarł się do Europy Zachodniej, gdzie walczył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, był też emisariuszem delegatury WiN w Londynie na terenie RP. W roku 1947 zgłosił się na ochotnika do przerzucenia na teren kraju, gdzie w tym samy roku został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a w następnie skazany na karę śmierci w tak zwanym "procesie kiblowym". Decyzja Bolesława Bieruta zmieniła wyrok śmierci na karę dożywocia. Na wolność wyszedł dopiero w roku 1956. W latach 2001 - 2002 był kierownikiem w randze wiceministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w rządzie Jerzego Buzka. Działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Kapitule Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Zmarł 12 kwietnia 2012 roku. Spoczął na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Kilkaset metrów od jego grobu znajdują się bezimienne groby jego kolegów z AK, zamordowanych po wojnie przez komunistów. 
 
Komiks "Wyrok" został wydany przez Centrum Historii Zajezdnia, a jego autorami są Juliusz Woźny (scenariusz) oraz Martin Venter (grafiki).
 

comments powered by Disqus