„Batman. Detective Comics” tom 6: „Upadek Batmanów” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 16-09-2019 23:56 ()


Drużyna Batmana doświadczyła już wielu trudnych chwil. Walki z Kolonią, Syndykatem Ofiar, Ligą Cieni, Zakonem Świętego Dumasa oraz postaciami zabłąkanymi w czasie odcisnęły na jej członkach trwałe piętno. To jednak nie koniec atrakcji. Red Robin, Azrael, Nightwing, Batwoman, Spoiler, Orphan oraz Clayface będą musieli teraz stawić czoła nowym niebezpieczeństwom.

James Tynion IV przyzwyczaił już czytelników do tego, że w każdym tomie jedna z postaci odgrywa pierwsze skrzypce. Tym razem w świetle reflektorów jest Clayface. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych członków nowej drużyny Batmana od samego początku borykał się z problemami dotyczącymi własnej tożsamości. Cały czas nosił także ze sobą brzemię złych uczynków popełnionych w przeszłości. I choć Mroczny Rycerz oraz pozostali członkowie drużyny ze wszystkich sił starali się wyciągnąć go z tej otchłani wyrzutów sumienia, to jednak ktoś postanowił to wykorzystać przeciwko nim. Czy Basil Karlo wreszcie upora się z przeszłością? Czy zostawi za sobą zło, które popełnił i zacznie nowe życie dzięki terapii doktor Victorii October? A może jednak silniejsze okażą się instynkty związane z jego glinianą postacią? Ciekawym domknięciem tej opowieści jest jednozeszytowa historia, w której James Tynion IV jeszcze raz przedstawia nam origin tej postaci.

Za graficzną stronę komiksu znów odpowiada kilku rysowników – Joe Bennet, Miguel Mendonca, Jesus Merino, Phillippe Briones oraz Eddy Barrows. Plansze komiksu naszpikowane są spektakularnymi walkami prezentowanymi na efektownych rozkładówkach. Wszyscy rysownicy przedstawiają swoje fragmenty opowieści z rozmachem, nie unikają eksperymentowania z formą, ale także dbają o to, żeby poszczególne zeszyty tworzyły spójną całość. Najbardziej pod tym względem wyróżnia się historia zamykająca tom, która pierwotnie została opublikowana w „Detective Comics Annual #1”. Album zamyka galeria okładek oraz zapowiedzi kolejnych albumów.

Szósty tom serii przynosi przełom oraz zapowiada zupełnie nowe problemy, z którymi przyjdzie się zmierzyć ekipie Batmana. James Tynion IV jest konsekwentny w sposobie konstruowania narracji oraz prowadzenia bohaterów. Tworzy wiarygodne charakterystyki postaci i buduje intrygujące relacje pomiędzy nimi. Dramat Basila Karlo, skomplikowana relacja Red Robina i Spoiler, napięcie pomiędzy Batwoman oraz jej ojcem i wreszcie dylematy Batmana, to narracyjne filary tej historii. Na nich utrzymuje się cała konstrukcja opowieści, a spektakularne walki są tu w gruncie rzeczy jedynie dodatkiem. W konsekwencji lektura tej serii stanowi miłe doświadczenie dla wszystkich, którzy po opowieściach superbohaterskich oczekują czegoś więcej niż tylko kolejnych bijatyk.

 

Tytuł: „Batman. Detective Comics” tom 6: „Upadek Batmanów”

 • Tytuł oryginalny: DC Rebirth: Batman: Detective Comics Vol. 6: Fall of the Batmen
 • Scenariusz: James Tynion IV
 • Rysunki: Joe Bennet, Miguel Mendonca, Jesus Merino, Phillippe Briones, Eddy Barrows
 • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
 • Wydawca: Egmont
 • Data polskiego wydania: 21.08.2019 r.
 • Wydawca oryginału: DC Comics
 • Data wydania oryginału: 2018
 • Objętość: 168 strony
 • Format 165x255 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolorowy
 • Cena okładkowa: 49,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus