Max Porter „Lanny” - zapowiedź

Autor: Zysk i Spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 22-08-2019 22:23 ()


Wydawnictwo Zysk i S-ka zapowiada znakomitą powieść Maxa Portera "Lanny".

Angielska prowincja, oddana matka, zdystansowany ojciec, artysta, wyjątkowe dziecko, czyli chłopiec imieniem Lanny oraz… Praszczur Łuskiewnik, przenikający warstwy gleby i korzenie roślin prastary duch, który wszystko widział i wszystko wie. Wszystkie te elementy łączą się w wyjątkowej, polifonicznej powieści Lanny, stworzonej przez Maxa Portera, jednego z najzdolniejszych brytyjskich pisarzy młodego pokolenia.

Wraz z Praszczurem czytelnik ma okazję wsłuchać się w głos wsi, w zwyczajne rozmowy, poczuć zapach codzienności, obserwować spacery z psami, grzebać w ogrodowym kompostowniku. Porter, wprowadzając do książki element fantastyczny, wydobywa zwyczajność rzeczywistości, odsłaniając jednocześnie to, co zwykle pozostaje niewidoczne dla naszych oczu.

Lanny to książka osobliwa, niecodzienna, ale jednocześnie tak bliska rzeczywistości, jak tylko można być. Niekonwencjonalna, baśniowa, inna.

Książka nominowana do Nagrody Bookera 2019!

Znakomita powieść Maxa Portera urzekająca anarchiczną energią i pasjonującym spleceniem fabuły i dramatu.

O godzinę drogi od Londynu znajduje się wioska, w niczym nieróżniąca się od wielu innych: pub, kościół, domy z czerwonej cegły, kilka budynków urzędowych, na obrzeżach parę większych posiadłości. Wszędzie — co normalne — posłyszeć można ludzi mówiących o miłości, trudach dnia codziennego, pracy, umieraniu i wyprowadzaniu psów. Wioska należy do swych mieszkańców, a także do okolicy i jej przeszłości.

Należy również do Praszczura Łuskiewnika, mitycznej postaci, którą dzieci w szkole zwykły rysować jako zieloną i liściastą, z wyrastającymi z ust wiciami. Łuskiewnik budzi się z błogiej drzemki. Wsłuchuje się we współczesną wioskę, w symfonię jej rozmów, na którą składają się pijackie wyznania, uliczne plotki, poirytowane czy płaczliwe rozmowy w rodzinnych domach. Najbardziej zaś wsłuchuje się w twórczego i żyjącego w swoim świecie chłopca, którego rodzice niedawno sprowadzili się do wioski: Lanny’ego.

Lanny to płomienna obrona kreatywności, duchowości i płodnych sił, które często mogą się wydawać spychane na margines współczesnego świata. Książka ta umacnia sławę Portera jako jednego z najodważniejszych i wrażliwych pisarzy młodego pokolenia.


comments powered by Disqus