Jeff Grubb „World of Warcraft: Ostatni Strażnik” - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 20-08-2019 16:19 ()


„Ostatni Strażnik” Jeffa Grubba to książka bardzo wysoko ceniona przez fanów Warcrafta. Po pierwsze na polskim rynku literackim był to biały kruk wydany przez legendarne ISA, po drugie książka jest w zasadzie wstępem do gry Warcraft III, no i po trzecie tworzy pomost fabularny między „Narodzinami Hordy” oraz „Falami Ciemności”.

Powieść ta jest również nietypowa dla uniwersum Warcrafta z innego względu. Mniej jest tutaj wojen i intryg, a więcej opowieści, która wprowadza czytelnika w świat. I powiem szczerze, jest to bardzo interesujące doświadczenie. Co więcej, to łagodne wejście w świat Azeroth dokonuje się poprzez pryzmat historii o relacjach maga Medivha i jego świeżo upieczonego ucznia Khadgara. Autor zgrabnie ujął w słowa wspólne przejścia roztargnionego i potężnego czarodzieja oraz jego upartego i żądnego wiedzy wychowanka. Przy okazji rozwoju fabuły, śledzimy przeskoki w czasie fundowane nam przez specyficzne położenie wieży Medivha, co bardzo ciekawie rozwija oś czasu powieści. Oczywiście nie unikniemy do końca intryg i bitew, jednak na kartach książki Jeffa Grubba mają one nieco inny charakter niż dotychczas.

Język, który serwuje nam autor i redakcja jest przystępny i nie odrzuca. Spolszczenia nazw własnych nie odbiegają od klasyki, którą fani mogą znać z gier. Jest to fakt, który mnie cieszy, bo miałem już w rękach książki z tego uniwersum, które katowały mnie wymyślnymi i głupimi przydomkami, które tylko utrudniały lekturę. Tutaj wszystko idzie gładko.

Śmieszy mnie dość groteskowa i mało poważna ilustracja na okładce. Owszem jest ona związana z Azeroth i przyczepić się nie można, jednak bardziej wygląda jak grafika ze słabego komiksu dla dzieci niż książki dla, bądź co bądź, wymagających czytelników. Cała oprawa oczywiście jest wykonana z zachowaniem ram serii, więc dla koneserów ładnie prezentujących się półek będzie jak znalazł.

„Ostatni Strażnik” to naprawdę ciekawa pozycja w książkowym uniwersum Warcrafta. Zadowoli ona zarówno fanów, jak i laików. Co więcej, jest to na tyle dobrze napisana powieść i tak gładko wprowadzająca w ten skomplikowany świat fantasy, że właśnie od niej można zacząć przygodę z tą serią. Z racji swojej objętości, nie jest to przygoda na długie wieczory, ale powoli zaczynają się deszcze, więc dwa, trzy wieczory można spędzić śmiało przy tej książce.  

 

Tytuł: „World of Warcraft: Ostatni Strażnik” 

  • Autor: Jeff Grubb
  • Wydawnictwo: Insignis
  • Tłumaczenie: Dominika Repeczko
  • Liczba stron: 268
  • Format: 140x210 mm
  • Oprawa: miękka
  • Cena: 39,90 zł

 


comments powered by Disqus