„All-New Wolverine” tom 2: „II wojna domowa” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 15-08-2019 23:55 ()


Pierwszy tom przygód nowej Wolverine okazał się całkiem przyjemną lekturą dobrze rokującą na przyszłość serii. Niestety trochę pechowo drugi tom cyklu zbiegł się z dużym wydarzeniem Marvela, a mianowicie II wojną domową, która oddziałuje na kilka ważniejszych serii pobocznych. Wśród tytułów nie mogło zabraknąć również All-New Wolverine.

Pierwszy zeszyt albumu to wspólna akcja Laury i Squirrel Girl – nic niewnosząca głupotka mająca uświadomić dorosłej bohaterce, aby nie zachowywała się niegdyś jak jej mentor, czyli Logan. Łopatologia i moralizatorstwo wylewają się wiadrami i nie pomoże tu żartobliwy ton opowieści. Właściwa historia rozpoczyna się wraz z pojawieniem się T.A.R.C.Z.Y. i gigantycznego zagrożenia w postaci Fin Fang Fooma. Przerośnięty smok wyłania się z głębin nęcony nierozważnie uwolnionymi feromonami, a przed Laurą i Gabby trudna misja ekstrakcji dawnego herosa z trzewi potwora.

Kolejna przepowiednia przyszłości Ulyssesa dotyka Staruszka Logana i jego klony, czyli Laurę i Gabby. Dlatego też sielskie chwile trójki pazurzastych bohaterów przerywa interwencja Kapitana Ameryki i agentów pod wodzą Marii Hill. Pojmać człowieka, który niegdyś był Wolverine’em, nie jest rzeczą prostą, a już na pewno, gdy ma on za sobą swoją nowo odkrytą rodzinę.

Fabuła drugiego tomu All-New Wolverine jest pretekstowa i skrojona, by dopasować ją do umiejętności Ulyssesa i wydarzeń z II wojny domowej. Konfrontacja zgrai Rosomaków z T.A.R.C.Z.Ą. i rozwiązanie sprawy wywołanej wizją Inhumana jest banalne i rozczarowujące. Przebłyski z przyszłości Staruszka Logana to za mało, aby nadać tej opowieści odpowiedniej dozy emocji. Tym bardziej że to Gabby staje się najciekawszą i najbardziej niejednoznaczną osobowością tej odsłony. Fabularne zawiłości Toma Taylora sprawiają, że postać ta odegrała, odegra istotną rolę w życiu Logana. Nie wiadomo tylko, czy twórcy będą chcieli w należyty sposób eksplorować ten wątek.

Autorzy powinni zdecydować się na autonomiczną historię, nie mając konkretnego pomysły na połączenie losów Laury z głównymi wydarzeniami z II wojny domowej. Należy mieć nadzieję, że Wróg publiczny II (znów kopia niegdysiejszej opowieści) przywróci perypetie nowej Wolverine na właściwe tory.

 

Tytuł: All-New Wolverine tom 2: II wojna domowa

 • Scenariusz: Tom Taylor
 • Rysunki: Ig Guara, Marcio Takara
 • Przekład: Weronika Sztorc
 • Wydawca: Egmont
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • Objętość: 144 strony
 • Format: 167x255
 • ISBN: 978-83-281-4187-2
 • Cena: 39,99 zł 


Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus