„Jessica Jones” tom 2: „Sekrety Marii Hill” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 31-07-2019 21:29 ()


Sekrety są nieodłącznym elementem życia tajnych agentów, szpiegów czy dyrektorów T.A.R.C.Z.Y. Nie stronił od nich Nick Fury, a jeszcze lepiej w polityce kłamstw, manipulacji i intryg czuje się jego następczyni, Maria Hill. Postać, która na dużym ekranie zazwyczaj odgrywa marginalną rolę, będąc w cieniu superbohaterów, w komiksie Bendisa i Gaydosa otrzymała pokaźne pole do popisu. Już sam fakt, że przychodzi prosić o pomoc kobietę, której męża niegdyś chciała wsadzić za kratki, świadczy o wielkiej odwadze albo akcie desperacji.  

Życie Jessiki po tym, jak okłamała Luke’a Cage’a i odseparowała od niego ich córkę, legło w gruzach. Tłumaczenie, że był to jedyny sposób na wykonanie zadania, nie przemawia do bohatera, który niegdyś biegał po Harlemie jako Power Man. Trudno odbudowuje się zaufanie, a w przypadku Jones, która nie radzi sobie z codziennością, jest rozchwiana emocjonalnie i ma problemy z panowaniem nad gniewem może być to nawet ponad nadludzkie siły Cage’a. Gdy Jessica w końcu pragnie wyjść na prostą i naprawić relacje z mężem, w jej biurze pojawia się ranna Maria Hill. Obie kobiety nie przepadają za sobą, ale szefowa T.A.R.C.Z.Y. może zaufać tylko Jones, a przy okazji zlecić jej odszukanie dybiącego na jej życie zamachowca. Zadanie nie należy do łatwych i przyjemnych, gdyż w   mieście panoszą się sztuczne sobowtóry Hill, a ona również nie odkrywa wszystkich kart i wodzi detektyw za nos.  

Podobnie jak Hill pogrywa z Jones identycznie robi Bendis z czytelnikiem. Niegdysiejsza bohaterka, a obecnie detektyw stara się poukładać życie osobiste, nawiązać dialog z mężem, uzyskać jego przebaczenie, co w przypadku tak silnego charakteru nie jest rzeczą łatwą. Bendis daje tu podpis emocjonalnej manipulacji, bo z jednej strony przedstawia małżonków mających się ku sobie, z drugiej cały czas trzyma ich na dystans. Szpiegowską historię nasącza wyraźnie dramatem obyczajowym, który wysuwa się na czoło, a sporadyczne pojawianie się Hill w kadrze należy uznać za chwilowy przerywnik. W walce o rodzinne wartości nieprzecenioną rolę odgrywają rysunki Michaela Gaydosa oddające całą dziwną sytuacją w związku rzeczonych postaci. Jones jest na tyle skomplikowaną osobowością, mającą tysiąc przemyśleń na minutę, działającą niekiedy impulsywnie, że w jej przypadku nie trudno o zatarcie granicy między tym, co dla niej dobre, a spontaniczną działalnością spowodowaną jakimś nieoczekiwanym impulsem. W tym enigmatycznym i niebezpiecznym dochodzeniu na stole pojawia się kolejna niezapisana dotąd karta. A mianowicie przeszłość Hill i ścieżki prowadzące do jej odkrycia. Tu również Bendis udawania, że pisanie o postaciach niejednoznacznych, skrywających liczne tajemnice, balansujących na granicy prawa i moralności przychodzi mu z łatwością. Zagmatwanie historii i jej zaskakujące zakończenie to niepodważalne atuty, które sprawiają, że z atencją śledzimy zarówno zawodowo-osobiste perypetie Jessiki Jones, jak i powracającej niczym bumerang jej zleceniodawczyni. Tym bardziej że przeszłość Hill nie należy do najradośniejszych, a refleksje nachodzące bohaterkę tylko potwierdzają, że jest ona swego rodzaju tragiczną postacią, która poświęciła wszystko w imię służby.

Bendis cały czas trzyma wysoko poziom swojej opowieści, opierając ją na dialogach i zmieniających się dynamicznie relacjach w związku Jessiki. Można narzekać na jego dokonania na polu typowych superbohaterskich bijatyk, ale gdy przychodzi mu opisywać przyziemne dramaty, proste uczucia dominujące w sferze bliskości i intymności, to pozostaje niedoścignionym mistrzem, który poddaje bohaterkę nieustającej próbie. Ta najważniejsza jeszcze przed nią. Powrót znienawidzonego wroga może mieć kluczowe znaczenie dla niej i jej rodziny.

 

Tytuł: Jessica Jones tom 2: Sekrety Marii Hill

 • Scenariusz: Brian Michael Bendis
 • Rysunki: Michael Gaydos
 • Tłumaczenie: Marek Starosta
 • Wydawnictwo: Mucha Comics 
 • Liczba stron: 144
 • Format: 168x257 mm
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • ISBN 978-83-65938-48-0
 • Wydanie pierwsze
 • Premiera: 26 lipca 2019 r.
 • Cena: 59 zł

  Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus