„Lazarus” tom 5: „Odstrzał” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 29-07-2019 23:17 ()


Blisko trzy lata wydawnictwo Taurus Media kazało czekać na kolejny tom Lazarusa. Z problemami, ale w końcu Odstrzał zawitał do byczej oferty. Szkoda byłoby przerwać historię Łazarzy w tak kulminacyjnym momencie. Ostatni tom zakończył się mocnym cliffhangerem, a Forever doznała poważnych ran podczas operacji w Duluth. Dla rodziny Carlyle oznacza to trudny okres poradzić sobie bez swojego etatowego obrońcy – wojownika.

Nie ulega wątpliwości, że seria pisana przez Grega Ruckę wkracza w decydującą fazę. Sojusze się wykrystalizowały, a polityczne gierki zeszły na dalszy plan. Teraz czeka już tylko wojna między rodzinami, a niebagatelną rolę odegra tu umiejętność zjednywania sobie przyjaciół i szczucia ich przeciwko wspólnym wrogom. W familii Carlyle zaszły istotne zmiany, tymczasowo funkcję głowy rodziny spełnia Johanna – na czas wyzdrowienia Malcolma. A na polu bitwy Forever została godnie zastąpiona przez swoją niegdysiejszą rywalkę – Sonję Bittner. To łazarz rodziny Bittnerów wyruszył eliminować kolejne zagrożenia, by przygotować grunt pod inwazję połączonych sił na Europę.

Z dala od wojennego zgiełku dochodzi do siebie Forever, wiedząc już, że nie jest tym, za kogo do tej pory się uważała. Członkowie jej rodziny mogą albo szprycować ją dalej specyfikami zagłuszającymi przejawy wolnej woli, albo wyznać prawdę i wyjawić tajemnicę skrywaną za jej pochodzeniem. Rucka w tym aspekcie idzie jednak krok dalej, bo przedstawia nam ewentualną następczynię Forever. Może nieco nieopierzoną i mocno nieletnią, ale robiąca ogromne postępy w walce. Jej znajoma facjata pokazuje, z jak przebiegłą grą mamy do czynienia. W tym całym zamieszaniu związanym moralnością i odkrywaniem prawy najbardziej zmieszana jest Forever. Bo czy dotychczasowe jej życie było kłamstwem? Czy któreś z rodzeństwa traktuje ją na równi, a nie tylko jako wybryk natury „przygotowany” w laboratorium i stworzony do siania zniszczenia? W momencie, gdy Forever musi podjąć najważniejszą decyzję w swoim życiu, Johanna dokonuje kolejnych machinacji mających zapewnić supremację rodziny Carlyle i przechylić szalę zwycięstwa na jej stronę. Nie będzie to łatwe, bo najpotężniejszy z Łazarzy właśnie się obudził, a jego wściekłości nie da się porównać z niczym. Co do tej pory widzieliśmy. Łazarz Vassalovki rozpoczyna krwawą łaźnię.

Greg Rucka nie bawi się w półśrodki, ale też nie brnie nachalnie w sceny bezpardonowej jatki. Dla niego zawsze najważniejsze są relacje między postaciami, knucie nawet wewnątrz jednej rodzin, a także osobiste rozterki Forever. Jej obecna sytuacja wymaga nie lada determinacji i uwierzenia słowom swojej rodziny. Bo zerwanie się ze „smyczy” łazarza Carlyle’ów mogłoby mieć negatywne skutki. Opiekujący się wojowniczką lekarze zdają sobie z tego sprawę, wiedzą również, że niestabilny stan przyszywanej córki Malcolma może zachwiać jej lojalnością i wiarą w sprawę. Johanna prowadzi przebiegłą grę, balansując na granicy ryzyka, a jednocześnie starając się zachować swoją nieograniczoną władzę. Tu rozgrywa się walka nie tylko o strefę wpływów rodzin w Europie, ale sukcesję rodu Carlyle’ów. Rucka więcej uwagi poświęca na rozgrywki wewnątrz rodzinnej struktury, traktując wojenne poczynania jako zasłonę przed przejęciem inicjatywy.

Lazarus to niezmiennie jedna z najlepszych serii duetu Rucka/Lark, a także opowieści rozgrywających się w dystopicznej rzeczywistości. Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji się z nią zapoznać, to warto nadrobić zaległości. Pozostaje wyczekiwać tomu X+66, licząc, że tym razem Taurus Media dopełni wszelkich starań, by nie trwało to tak długo.

 

TytułLazarus tom 5: Odstrzał 

 • Scenariusz: Greg Rucka
 • Rysunki: Michael Lark, Tyler Boss
 • Kolor: Santi Arcas
 • Okładka: Michael Lark
 • Tłumaczenie: Katarzyna Kamieniarz
 • Wydawnictwo: Taurus Media
 • Polska premiera: 07.2019 r. 
 • Tytuł oryginalny: Lazarus: Cull
 • Wydawca oryginalny: Image Comics
 • Rok wydania oryginału: 2017 r. 
 • Liczba stron: 144
 • Format: 170x260 mm
 • Oprawa: miękka
 • Druk: kolor
 • ISBN-13: 978-83-65465-37-5
 • Wydanie: I
 • Cena: 60 zł


Dziękujemy wydawnictwu Taurus Media za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus