„Nienawidzę Baśniowa” tom 3: „Grzeczna dziewczynka” - recenzja

Autor: Damian Maksymowicz Redaktor: Motyl

Dodane: 20-07-2019 23:17 ()


Cudownie okropne „Nienawidzę Baśniowa” wróciło z trzecim, przedostatnim tomem. Nigdy nie byłem w Disneylandzie, ale zakładam, że bawiłbym się tam całkiem nieźle, jednak po pewnym czasie poczułbym przesyt i mimo wszystko chciał opuścić krainę Myszki Miki i spółki. Gdyby Scottie Young, autor „Nienawidzę Baśniowa”, ciągnął swą serię dłużej, mimo że ewidentnie nie brak mu pomysłów, myślę, że w okolicach szóstego byłbym na dobrej drodze do identyfikowania się z Gertrude, która od lat jest uwięziona w bajkowej krainie.

Young dalej wrzuca popkulturowe odniesienia, by przełamać teoretycznie liniową fabułę. Na swojej drodze do odnalezienia klucza umożliwiającego wydostanie się z Baśniowa Getrude, przeżywa szereg pobocznych misji. Zielonowłosa furiatka trafia na parodię komiksowego konwentu, niczym rasowy superbohater przyjmuje młodocianego pomagiera i przechodzi sporą zmianę w status quo – Gert postanawia być grzeczna! Obrana przez nią wcześniej droga, usiana flakami i spływającą krwią słodkich mieszkańców Baśniowa, przez ostatnie trzydzieści lat nijak nie pomogła Gert zbliżyć się do powrotu do domu. Cóż zatem szkodzi obrać nowy sposób działania. Autentycznie bawi oglądanie, jak Gertrude stara się zachowywać out of character i czynić dobro, choć w głębi swej okropnej duszy nie ma w niej wiele (jeśli w ogóle) altruizmu. To nie jest droga do odkupienia, bo w założeniu brak w niej szlachetnych pobudek. Mimo to rzeczywiście zmienia ona Gert i zostawia czytelników z potężnym cliffhangerem.

Smaczki zawarte w tym tomie to depresyjna geneza muchy Larry’ego, o którą nikt nie prosił, ale przypadła mi ona do gustu, bo czarny humor gęstnieje w niej z planszy na planszę. Cameo w „Grzecznej dziewczynce” zalicza również jeden z bohaterów wydanego u nas niedawno komiksu „God Country” – potężny miecz Valofax. Moim ulubionym rozdziałem jest ten, w którym Gert jako samuraj walczy z klanem grzybów samurajów. Efektem jest najbardziej krwawe grzybobranie w dziejach. Young miał tu okazję pobawić się kadrowaniem rodem z kina kopanego. Oczywiście oprawa graficzna, włączając w to kolory i liternictwo stoją na niezmiennie wysokim poziomie. Zresztą, jeśli czytacie tę recenzję, to raczej nie jesteście tu przypadkiem i Gertrude nie jest Wam obca. Tłumaczenie Marcelego Szpaka to również światowa ekstraklasa potwierdzająca, że można w ciemno bez obawy o jakość przekładu na ojczysty język brać komiksy, za które odpowiada Szpak.

Ilość twistów i pewne zmiany mimo pozostawania w dużej mierze tym samym dają najlepszy z dotychczasowych tomów. Humor skręca czasem z absurdu w stronę dziecinności, ale to szczypta gorzkości w tej komiksowej wacie cukrowej. Jeśli do tej pory nie opuściliście Baśniowa, to „Grzeczna dziewczynka” podkręci Wasze oczekiwania na finał.

 

Tytuł: Nienawidzę Baśniowa tom 3:  Grzeczna dziewczynka

  • Scenariusz: Scottie Young
  • Rysunki: Scottie Young
  • Tłumaczenie: Marceli Szpak
  • Premiera: 19.06.2019 r. 
  • Wydawca: Non Stop Comics
  • ISBN: 978-83-8110-794-5
  • Stron: 136
  • Oprawa: miękka
  • Format: 170x260
  • Cena: 42 zł

Komiks możecie kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics.

Galeria


comments powered by Disqus