25 lat od publikacji „Aliens versus Predator” w Polsce

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 02-07-2019 19:28 ()


Mija 25 lat od polskiego wydania Aliens versus Predator. Ćwierć wieku temu TM-Semic opublikowało komiks pochodzący z firmy Dark Horse, przedstawiający starcie dwóch z najgroźniejszych kosmicznych gatunków w dziejach kina czy właściwie już popkultury.
 
 
Komiks zapowiedziany był na czerwiec, jednak premierę przesunięto o miesiąc. Na chęć wydania w tym okresie wskazuje hasło reklamowe "Gorące lato w bazie naukowców na odległej planecie". Do sprzedaży trafił jednak najprawdopodobniej jesienią, za czym przemawiają umieszczone wewnątrz zapowiedzi na listopad. Komiks ten ukazał się w ramach Wydań Specjalnych z numerem 3/94. Pierwotnie jako seria był wydany w Stanach w roku 1990. Autorem scenariusza Aliens versus Predator jest Randy Stradley. Za szkice odpowiadają Phill Norwood i Chris Warner.
 
"Prawa do tej pozycji, z tego co pamiętam, były drogie - wspomina zapytany przez nas Waldemar Tevnell, prezes wydawnictwa - komiks również miał wysoką cenę. Okazał się jednak sukcesem pod względem sprzedaży". Przypomnijmy, cena komiksu wynosił 39 000 ówczesnych złotych, podczas gdy dwa wcześniejsze Wydania Specjalne z tego roku kosztowały poniżej trzydziestu tysięcy.
 
W latach późniejszych na rynek wypuszczono masę innych komiksów z Obcymi i Predatorami, jednak to właśnie ten z lipca 1994 roku jest szczególny, ponieważ to w nim po raz pierwszy polski czytelnik mógł zobaczyć oba gatunki w starciu. Przed tym tytułem można było nabyć jedynie crossover Batman versus Predator autorstwa Dave'a Gibbonsa i braci Kubertów.

comments powered by Disqus