„Władca ciemności” – recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 17-06-2019 06:39 ()


Czy europejska cywilizacja ulegnie samozagładzie? Czy wielowiekowe dziedzictwo zostanie ostatecznie zniszczone? Jedno jest pewne – w mroku czai się zło. Mordercy, którzy budzą strach. Jest tak właśnie w powieści „Władca ciemności”, której autorem jest Donato Carrisi, twórca rewelacyjnej „Dziewczyny we mgle”. Prawdziwy specjalista od zbrodni i tajemnic.

Carrisi potrafi bowiem w bardzo sugestywny sposób odmalować literacki obraz wspólnoty, w której ktoś zasiewa ziarenka zła. Tym razem chaos pojawia się na całym obszarze wiecznego miasta. Wraz z nadejściem burzy, zapada ciemność. I kompletna dezorientacja spowodowana tym, że we włoskiej metropolii na dwadzieścia cztery godziny odcięto dopływ prądu. Rzym pogrążony jest w ciemności. Wkrótce jednak czerń zmiesza się z czerwienią, bo w mieście dojdzie do przerażających zbrodni. Ich rozwiązaniem ma zająć się Marcus, łowca cieni przeszkolony w rozpoznawaniu anomalii występujących na miejscach zbrodni.

 Motywem przewodnim jest postępujące szaleństwo, które dotyka coraz więcej ludzi, a także sprawa zaginięcia sprzed lat i seria równie fascynujących, co niezwyczajnie przerażających morderstw. Carrisi wykazał się doskonałym pomysłem, aby do śledztwa wyznaczyć Marcusa, ostatniego członka zakonu penitencjariuszy, zagadkowej organizacji w strukturach kościoła. Przedstawiciele zgrupowania zajmują się rozgrzeszaniem grzechów śmiertelnych – zasadnością, kwestiami spornym. Stoją na straży rozumu i ducha. Marcus wyróżnia się przez to jako postać enigmatyczna, błyskotliwa, działająca niczym detektyw, gdy chce dotrzeć do prawdy. We „Władcy ciemności” odnosi się ona do świata polityki, religii, spiskowych teorii dziejów.

W powieści będącej trzecią częścią cyklu – dwa poprzednie tomy to „Trybunał Dusz” i „Łowca cieni” znać nawiązania do najwybitniejszych, a na pewno najpoczytniejszych przedstawicieli gatunku spod znaku thrillera i sensacji, żeby wspomnieć tutaj Dana Browna czy Kena Folleta. Proza spisana przez włoskiego twórcę jest jednak oryginalna i swoista, a to za sprawą kreacji protagonisty, który tropi zło  zapisane w ludzkich sercach i bada anomalie w wydarzeniach, wydawać by się mogło, pozornie zwyczajnych.

„Władca ciemności” to doskonała próbka twórczości Carrisiego, jednego ze specjalistów od kryminałów i thrillerów, który z wielką pieczołowitością potrafi odtworzyć nastrój grozy, nie do końca oczywistego zła. Właściwie wszystko, co dzieje się za Spiżową Bramą – jedną z trzech bram prowadzących na teren państwa watykańskiego – przyprawia o szybsze bicie serca. Historia rozrywkowa – w najlepszym tego słowa znaczeniu – do wielokrotnego odkrywania.

 

Tytuł: „Władca ciemności”

  • Autor: Donato Carrisi
  • Wydawnictwo: Albatros
  • Format: 135x205 mm
  • Liczba stron: 336
  • Oprawa: miękka
  • ISBN-13: 9788381254663
  • Data wydania: 29.01.2019
  • Cena: 34,90 zł

comments powered by Disqus