„Delta'” tom 1 - recenzja

Autor: Marcin Chudoba Redaktor: Motyl

Dodane: 20-05-2019 06:56 ()


W listopadzie 2016 roku wydawnictwo J.P. Fantastica, pierwsza polska oficyna zajmująca się publikacją rodzimych edycji mang, ogłosiło konkurs z okazji dwudziestolecia swego powstania. Na uczestników czekały liczne nagrody, w tym możliwość stworzenia i dystrybucji własnego tytułu pod szyldem J.P.F. Wydany w kwietniu 2018 roku komiks Delta' jest trzecią publikacją powstałą w związku z owym konkursem.

Na skutek wielkiej eksplozji wywołanej błędem naukowców dochodzi do globalnego kataklizmu. Wśród części osób, które przetrwały, objawiają się supermoce pozwalające na modyfikowanie materii. Dzięki nowym zdolnościom ludzie zaczynają konstruować roboty, a następnie androidy, mające odtwarzać zniszczony świat i wyręczać ich w pracy. Należy zaznaczyć, że te drugie niewiele różnią się od swoich stwórców, brakuje im jedynie wolnej woli, a ich emocje zostały odpowiednio stonowane. Wszystko zmienia się, gdy android obdarzony mocą wpływania na technologię, używa jej na sobie, aby znieść bariery ograniczające jego umysł. Wprowadza on do Sieci specjalnego wirusa sprawiającego, że jego pobratymcy zyskują samoświadomość, buntują się i przestają służyć ludziom. W takich realiach przyszło żyć chłopakowi imieniem Delta oraz androidowi zwanemu Akcymem, którzy pomimo dzielących ich różnic, wspólnie przemierzają świat, aby odwrócić skutki pewnego nieszczęśliwego wypadku.

Pierwszy tom Delta' nie wyróżnia się na tle innych, podobnych opowieści i stanowi połączenie elementów charakterystycznych dla produktów szeroko rozumianej popkultury. Na recenzowany komiks składają się dwie historie. W pierwszej z nich bohaterowie trafiają do Hubrain, miasta androidów, w którym być może uda im się znaleźć remedium na ich problemy. Druga opowieść to typowa fabuła o mieszkańcach małego miasteczka, ledwie wiążących koniec z końcem, oszukiwanych przez lichwiarza. Całość utrzymana jest w klimacie rodem z przygodowo-komediowych seriali animowanych, w wyniku czego zabrakło tu miejsca dla górnolotnej tematyki. W niektórych dialogach bohaterowie poruszają kwestię wspólnej egzystencji ludzi i androidów, jednak nie są to rozmowy skłaniające czytelnika do jakiejkolwiek refleksji.

Doskonale stworzony duet protagonistów (np. Edward i Alphonse Erlicowie z Fullmetal Alchemist), to zespół, którego członkowie świetnie się uzupełniają, pomimo dzielących ich różnic. Niestety, w trakcie lektury nie wyczułem chemii pomiędzy Deltą a Akcymem. Bohaterowie mają kilka ciekawych wspólnych momentów, jednak najczęściej doprowadzają się do wzajemnej irytacji. Ponieważ każda fabuła oparta na motywie wędrówki wiąże się z wewnętrzna protagonistów, pozostaje mieć nadzieję, że autorce uda się należycie rozwinąć postaci Delty i Akcyma.

Najciekawszym elementem omawianego tytułu są supermoce. W świecie Delty' istnieją osoby zwane Moderami umiejące postrzegać przedmioty i organizmy jako zbiór punktów. Dzielą się oni na cztery klasy: Animatorów tworzących specjalne kości czy wektory służące wprawianiu obiektów w ruch; Shaderów zmieniających materię; Designerów tworzących wspomniane wcześniej punkty, wykorzystujących je do konstrukcji nowych przedmiotów czy budynków oraz Upgraderów o nieograniczonych możliwościach.  Niestety, na chwilę obecną bohaterowie wykorzystują swoje zdolności głównie podczas najbardziej trywialnych czynności, czyli walk.

Oprawa graficzna jest prosta, jednak czuć, że Anna Kamycka wprawnie operuje grafiką komputerową. Jedyne, co można zarzucić autorce, to nadmierne używanie rastrów przez co niektóre ilustracje sprawiają wrażenie rozmytych i powodują nieprzyjemny dla oczu efekt migotania.

Pomimo fabularnych wtórności, debiutancki komiks Anny Anex Kamyckiej czyta się przyzwoicie. Stanowi on lekką, niezobowiązującą lekturę. Pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnych tomach autorka nie zmarnuje potencjału, jaki niesie jej opowieść, nie będzie unikać poważniejszych tematów i stronić od mroczniejszego klimatu (jeśli weźmiemy pod uwagę losy świata przedstawionego, powinny być to elementy wręcz obowiązkowe), główni bohaterowie zostaną należycie rozwinięci, a moc moderowania będzie wykorzystywana w ciekawszych sytuacjach, niż pojedynki. Czy Anex jeszcze mnie zaskoczy? Czas pokaże, wszak omawiany tom jest dopiero pierwszym z czterech zaplanowanych.

 

Tytuł: Delta' tom 1

  • Scenariusz i rysunki: Anna Anex Kamycka
  • Wydawca: J.P.Fantastica
  • Data premiery: 26.04.2019 r.
  • Oprawa: Miękka
  • Format: 14,5x20,5 cm
  • Papier: Offset
  • Druk: Czarno-biały
  • Liczba stron: 186
  • Cena: 25,20 zł

Dziękujemy wydawnictwu JPF za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus