„Transmetropolitan” tom 4 – recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 12-05-2019 23:21 ()


Czy prawda jest niezmienna? Czy chęć jej odkrycia może stanowić wystarczający motyw do działania, gdy stawką w grze jest nie tylko czystość sumienia, ale też ochrona własnego życia? Pająk Jeruzalem, jeden z największych charakterników Vertigo, po raz kolejny stawia sobie to pytanie. Innymi słowy – czas na ocenę czwartego już albumu z serii „Transmetropolitan”!

Choć może powinniśmy zacząć nieco inaczej, bo Pająk zna przecież poprawną odpowiedź. Doskonale wie, że w życiu warto jest ryzykować. Aczkolwiek prawdą (sic!) jest też to, że ostatnie wydarzenia powinny skłonić go do ponownej refleksji, być może nawet redefinicji własnego stanowiska. Wszak wyszczekany, przez nikogo nieposkromiony reportażysta został zmuszony do tego, aby zaszyć się w podziemiu, skąd przygotowuje się do krucjaty z niedawno wybranym prezydentem USA.

Warren Ellis fabularny konflikt określił poprzez język nowych i tradycyjnych mediów. Przekonuje nas do tego, aby uwierzyć – jeśli ktoś miałby jakiekolwiek wątpliwości – że słowa faktycznie zawierają w sobie nieprawdopodobną moc. Pająk, działając w ukryciu wspólnie ze swoimi asystentkami, musi wspiąć się na wyżyny swojego intelektualnego potencjału, aby zdyskredytować władcę mocarstwa. W tej wojnie nikt nie przebiera w środkach.

Jest w tej opowieści czarny, smolisty wręcz humor, który charakteryzuje społeczną satyrę, którą bez wątpienia jest wspólne dzieło Ellisa i Robertsona. Mroczny, bo pesymistyczny w gruncie rzeczy świat jutra… paradoksalnie zachwyca. Fascynuje. Narkotyczną aurą, stechnicyzowanym życiem, upadkiem wartości i obyczajów. Dekadencki urok prowokuje też do pytań związanych z naszym systemem etycznym. W tym właśnie, między innymi, zawiera się wielkość serii.

„Transmetropolitan” utrzymuje bardzo wysoki, a co najważniejsze równy poziom. Cóż powiedzieć poza tym, że jest to bezkompromisowa, zaskakująca i ważna – tak dla Vertigo, jak i światowego komiksu w ogóle – seria, która zasługuje na ponowne odczytanie i czytelniczą uwagę ze strony starych, ale też nowych fanów. Perełka dla fanów cyberpunka, sensacji, satyry, ba, swoistej graficznej powieści egzystencjalnej.

 

Tytuł: Transmetropolitan tom 4

  • Scenariusz: Warren Ellis
  • Rysunki: Darick Robertson
  • Przekład: Krzysztof Uliszewski
  • Wydawca: Egmont
  • Data publikacji: 24.04.2019 r. 
  • Oprawa: twarda
  • Objętość: 288 stron
  • Format: 170x260
  • ISBN: 978-83-281-4125-4
  • Cena: 89,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus