Kartka z kalendarza: Dennis O'Neil kończy 80 lat

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 03-05-2019 10:28 ()


3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni konstytucji z 1791 r. 148 lat później, 3 maja 1939 r. w Saint Louis w Stanach Zjednoczonych urodził się, znany również nad Wisłą autor komiksów, Dennis O'Neil. Można także trafić na datę 13. maja tegoż roku. Wnikliwi pasjonaci sztuki komiksowej zwrócą uwagę, że miało to miejsce niedługo po ukazaniu się legendarnego 27. numeru „Detective Comics”, w którym zadebiutował Batman. Po ukończeniu szkoły Dennis O'Neil wstąpił do marynarki wojennej. Był zatrudniony w prasie. Pracował w charakterze redaktora i scenarzysty komiksowego. Związany był z największymi wydawnictwami, tj. DC i Marvelem. Pod pseudonimem Sergius O'Shaugnessy tworzył także dla Charlton Comics.

Pisał scenariusze komiksów o Batmanie, Supermanie, Fantastycznej Czwórce, Daredevilu i innych. Jest współtwórcą postaci: Ra's al Ghula, Azraela, Leslie Tompkins, Hydro-Mana i wielu innych.

U nas znany jest m.in. z wkładu w zbiór „Batman: Przysięga zza grobu” (Beta Books, Warszawa 1991) czy scenariusza „Batman: Venom” („TM-Semic Wydanie Specjalne” 4/94).

Warto odnotować, że jest także ojcem Lawrence'a O'Neila, reżysera i aktora.

Z okazji urodzin składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszystkiego dobrego.


comments powered by Disqus