Krzysztof Haladyn „Ostatnie namaszczenie” - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 21-03-2019 15:08 ()


Krzysztof Haladyn wdarł się do polskiej fantastyki przebojem. Zarówno w świecie postapokaliptycznym, jak i realiach cyberpunkowych jego powieści były naprawdę ciekawą przygodą. Czy podołał umagicznionej historii umieszczonej w czasach II wojny światowej? Można powiedzieć, że tak.

„Ostatnie namaszczenie” jak już sugeruje tytuł oraz okładka książki to opowieść o duchownym. Co ciekawsze nie poznajemy jego imienia, mimo że inne postacie mają imiona, nazwiska, a nawet pseudonimy. Zabieg niecodzienny, aczkolwiek spotykany. Odniosłem wrażenie, że pozwala to zdystansować się do głównego bohatera i postrzegać go w trochę innej formie niż pozostałą część oddziału. Jest to dosłownie odczłowieczenie. Biorąc pod uwagę fabułę dotyczącą magicznej księgi – grymuaru, którą bohater znajduje przypadkiem podczas jednej z akcji bojowych, to wszystko wydaje się dość sensowne.

Podoba mi się przedstawienie ponurej rzeczywistości, z jaką mierzą się partyzanci i bardzo realistyczne ujęcie ich egzystencji ciągnącej się z dnia na dzień. Oczywiście nie mam takich doświadczeń, by stwierdzić, czy wizja jest poprawna, ale z powodzeniem mogę założyć, że jest to zbliżone do życia prowadzonego przez partyzantów, a później żołnierzy wyklętych.

W powieści znajdziemy wiele wstrząsających scen, o których praktycznie każdy Polak słyszał od dziadków lub na lekcjach historii. Autor oparł się na dodatkowej dawce brutalności związanej z magią, więc „Ostatnie namaszczenie” jest jeszcze bardziej krwawym widowiskiem niż teksty wyłącznie historyczne.

Tekst jest napisany bardzo przyjemnym i przystępnym językiem. Lektura jest więc całkiem szybka, chociaż lekką bym jej nie nazwał. Na pewno jest to opowieść, która wciąga i czytelnik jest zainteresowany ciągiem dalszym. Tym większa frustracja związana z zakończeniem. Haladyn serwuje nam prawdziwy cliffhanger, który jeszcze w tym momencie mam przed oczami. Niedosyt zdecydowanie pozostaje.

„Ostatnie namaszczenie” to książka fantastyczna osadzona w realiach historycznych związanych z historią Polski. Trochę żałuję, że nie dowiadujemy się niczego więcej o świecie przedstawionym, bo z kontekstu oraz strzępków informacji wynika, że jest to jakiś rodzaj historii alternatywnej, gdzie oprócz istnienia magii nie wszystko poszło tak, jak uczono nas w szkole.

Książka ta powinna przypaść do gustu każdemu, kto ceni sobie powieści oryginalne. Jest to kawał dobrej literatury, w której szczególnie przypadł mi do gustu unikatowy klimat. Jest to tekst godny polecenia.

 

Tytuł: „Ostatnie namaszczenie"

  • Autor: Krzysztof Haladyn
  • Wydawnictwo: Fabryka Słów
  • Data wydania: 01.03.2019 r.
  • ISBN:  978-83-7964-398-1
  • Wymiary: 125 x 205
  • Liczba stron: 368
  • Oprawa: miękka
  • Cena: 39,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus