Angus Watson zagości na Pyrkonie

Autor: Krzysztof Oblizajek Redaktor: Motyl

Dodane: 21-03-2019 11:10 ()


Skończywszy Geografię na Uniwersytecie w Bristolu, Angus Watson spędził drugą dekadę swojego życia, podróżując po Azji, mieszkając w Sydney i Londynie, pracując jako operator wózka widłowego i bankier inwestycyjny.

Mając trzydzieści kilka lat, zaczął pracować jako pisarz freelancer, głównie dla brytyjskich gazet o zasięgu krajowym. Pisał artykuły o poszukiwaniu Wielkiej Stopy w USA dla The Telegraph, nurkował oglądać wraki niemieckiej floty z czasów I Wojny Światowej w Scapa Flow, by napisać o tym dla “Financial Times” i pływał z lwami morskimi na Galapagos na potrzeby artykułu dla “The Times”.
Kiedy był bliżej czterdziestki, internet zaczął wypierać gazety, które w rezultacie nie mogły już pozwolić sobie na płacenie Angusowi za robienie ciekawych rzeczy, więc Watson poświęcił się swojemu marzeniu życia - powieściopisarstwu.

Pierwszą trylogią fantastyczną napisaną przez Angusa był “Czas Żelaza” wydany w roku 2014 i 2015. To epicka historia rozgrywająca się u schyłku brytyjskiej Epoki Żelaza, w której Watson na swój sposób opowiada historię inwazji Juliusza Cezara na Brytanię z brytyjskiego punktu widzenia. Pierwsza powieść została nominowana do nagrody Morningstar Award, a wszystkie książki autora zyskały szerokie uznanie krytyków jako zawierające dawkę czarnego humoru i wspaniałe postacie.

Na pomysł trylogii “Na Zachód od Zachodu”, opowiadającej historię Wikingów i Indian, Angus wpadł podczas podróży przez Amerykę Północną, podczas której mógł podziwiać jej wspaniałe krajobrazy i spędzał czas, zastanawiając się, co się tam działo przed inwazją Europejczyków. Pierwsza część, “Umrzesz kiedy umrzesz”, ukazała się w roku 2017. “Ziemi tej nie opuścisz” wydana została we wrześniu 2018, a na część trzecią, “Gdzie bogowie boją się iść”, poczekamy do grudnia 2019.

Angus jest mężem Nicoli. Mają dwóch synów, Charliego i Otty’ego, oraz dwa koty, Jasmine i Napę. Jest zapalonym fotografem i graczem w gry wideo, ale większość wolnego czasu spędza teraz na zabawie z dwoma małymi chłopcami. Całą rodziną przenieśli się do Nowego Jorku ze względu na pracę Nicoli.

Książki Angusa wydawane są przez wydawnictwa Orbit w Wielkiej Brytanii, Hachette w USA oraz Fabryka Słów w Polsce. Angusa można znaleźć na Twitterze pod nickiem @GusWatson, na Instagramie jako angus_watson_novelist oraz na portalu flikr pod nickiem angusw01 . Adres jego strony internetowej to: www.guswatson.com 

comments powered by Disqus