„Head Lopper” tom 2: „I Karmazynowa Wieża”- recenzja

Autor: Dominika Malecka Redaktor: Motyl

Dodane: 17-03-2019 19:30 ()


Okładka drugiego tomu Head Loppera wzbudza niepokój, postać na niej zawarta przyciąga koszmary jak z rasowych horrorów. Już na samym początku Andrew MacLean sugeruje nam, że historia nie będzie radosna, a raczej utrzymana w mrocznym i przygnębiającym tonie. Kontynuacja przygód Norgala Dekapitatora zabiera nas w zwariowaną i pełną niebezpieczeństw wyprawę.

Syn Minotaura po opuszczeniu wyspy wraz z wojowniczką Zhaanią i jej adeptką Xho udają się do Karmazynowej Wieży. Tam bowiem czeka już na nich kolejne zadanie, a mianowicie zmierzenie się z Urlichem Dwakroć Przeklętym. Władca wieży organizuje swoisty turniej. Sprasza najlepszych wojowników, by wzięli udział w jego chorej zabawie, walce, która ma pokazać, ile są warci i wyłonić najlepszego z nich. Odrzucenie zaproszenie do tej elitarnej próby może być nawet gorsze w skutkach niż sam udział. Dlatego też bohaterowie nie mają zbyt wielkiego wyboru, tylko ruszyć ku nieznanemu. Przed nimi masa wyrzeczeń, pułapek i nieoczywistych wyborów.

Do wieży wchodzi dziesięcioro wojowników i rozpoczyna się krwawy spektakl. Zadanie polega na odzyskaniu czterech kryształowych oczu, pokonaniu złowrogiego Berserkra oraz pana wieży, by w finale zająć jego miejsce. Aby zwiększyć szansę przeżycia i wykonania zadania, bohaterowie rozdzielają się w poszukiwaniu kryształowych oczy. Czy uda im się bez szwanku wypełnić niełatwą próbę? Nierówna gra dopiero się rozpoczęła.

Można odnieść wrażenie, że względem pierwszego tomu niewiele się zmieniło. Bohaterowie muszą pokonać kolejne etapy, wypełnić zadanie, zmierzyć się z potworami i uniknąć pułapek zastawionych przez Ulricha Dwakroć Przeklętego. Po nieco niemrawym początku akcja nabiera rumieńców, relacje między postaciami bliższe, a drużyna Norgala przygotowana na wszystko. Z tym że walka o największą stawkę nie rozgrywa się często przy użyciu siły mięśni, ale w głowach wojowników. O ile Dekapitator wydaje się pozbawionym większych uczuć egzekutorem prącym do przodu wbrew przeciwnościom losu, o tyle Zhaania jest tu z konkretnego powodu, poszukuje odpowiedzi, co stało się z jej siostrami. Pragnie osiągnąć cel za wszelką cenę, ale przez to staje się mniej uważna i podatna na ataki. Grupę barwnych bohaterów uzupełniają niewielcy wojownicy z ludu Fonga stanowiący komiczny element historii.

Andrew MacLean nie zawodzi i tym razem, a druga opowieść utrzymana została w bardziej ponurym klimacie. Zdobywanie kolejnych poziomów w grze o władzę posłużyło za pogłębienie rysów psychologicznych postaci. Zwłaszcza Dekapitatora, który nie jest tylko górą mięśni skrócającą o głowę swoich oponentów, ale wrażliwym i uczuciowym wojem, który ma nie tylko ogromne serce do bójki. Dzięki takiemu nakreśleniu osobowości głównego bohatera opowieść zyskuje na wartości, bo nie jest jedynie bezproduktywną jatką. Autor pod płaszczykiem walki porusza kilka ważnych tematów jak lojalność, oddanie, odwaga i poświęcenie. Dlatego też Karmazynowa wieża to udana kontynuacja Head Loppera.

Graficznie Andrew MacLean również radzi sobie znakomicie. Proste, odrobinę kanciaste rysunki udanie wpasowują się w konwencję fantasy, w tej części dodatkowo nasączonej sporą dawką grozy. Ilustracje nie byłyby jednak tak sugestywne, gdyby nie operowanie krzykliwą i jaskrawą kolorystyką podkreślającą dynamikę wydarzeń. To dzięki niej mroczniejsze fragmenty przecinane są cieplejszą, acz niekoniecznie optymistyczną barwą. Ta niecodzienna mozaika odcieni potęguje gęstą i pełną niesamowitości atmosferę wewnątrz wieży.

Jeśli przypadł wam do gustu pierwszy tom Head Loppera, to po kolejny możecie śmiało sięgnąć.  Andrew MacLean nie bierze jeńców, a próby, którym musi podołać Norgal, wyryją mocne piętno w jego psychice. Po tak skrojonej opowieści, aż strach pomyśleć, gdzie teraz rzuci swojego bohatera. Dlatego też warto czekać na kontynuację.  

 

Tytuł: Head Lopper tom 2: I Karmazynowa Wieża

  • Scenariusz: Andrew MacLean
  • Rysunki: Andrew MacLean
  • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Data wydania: 19.09.2018 r.
  • ISBN: 978-83-8110-623-8
  • Druk: kolor
  • Oprawa: miękka
  • Format: 170x260 mm
  • Cena: 55,00 zł

Komiks możecie kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics.

Galeria


comments powered by Disqus