Wasilij Machanienko „Droga Szamana. Etap drugi: Gambit Kartosa” - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 12-03-2019 06:41 ()


Doskonała! Rzadko oceniam książkę już na początki recenzji, ale tym razem zdecydowałem się właśnie na taki zabieg, żeby każdy wiedział, w jakim tonie będzie utrzymany cały tekst.

„Droga Szamana. Gambit Kartosa” to drugi z siedmiu tomów cyklu LitRPG, którego wydawanie zapoczątkował Insignis w ubiegłym roku. Autor całości – Wasilij Machanienko, popisał się naprawdę niesamowitą wyobraźnią.

Bohaterem powieści jest po raz kolejny Machan, skazany na osiem lat pobytu w wirtualnym świecie, pechowiec, któremu zaczyna dopisywać nieco szczęścia. Tylko pytanie, jak długo jego spryt i umiejętne wykorzystywanie okoliczności potrwa. Niewątpliwym plusem tej historii jest to, że obserwujemy nieustanny rozwój bohatera i to w sensie dosłownym. W końcu jest to LitRPG, więc informacje o nowych umiejętnościach i zdobywaniu kolejnych poziomów otrzymujemy często w formie komunikatów oderwanych od podstawowej narracji. Nie przeszkadza mi to już w żaden sposób, mimo że początkowo miałem wątpliwości.

Oprócz głównego bohatera poznajemy szereg nowych postaci, z którymi Machan musi od początku zbudować jakieś relacje. Nie w każdym przypadku będzie to łatwe i przyjemne, w końcu jest to gra, więc są zarówno dobrzy, jak i źli NPC-e, ba nawet inni gracze. Właśnie tej drugiej grupie trzeba by poświęcić więcej miejsca. Autor zgrabnie przedstawia zawiłe relacje między graczami. Dużą rolę odgrywają również ich cele, które prowadzą momentami do nader ciekawych scen.

Fabuła drugiego tomu rozpoczyna się praktycznie w chwili zakończenia pierwszej części opowieści. Machan podejmuje decyzję i jest zmuszony zmierzyć się z jej konsekwencjami, które niemal natychmiast prowadzą do straty punktów życia. Później jest już tylko lepiej, bo bohater rozwija się znacząco, a nawet zaskakująco dobrze dla samego siebie. Spotyka go dużo intrygujących rzeczy i to w miejscu, w którym podobno zupełnie nic się nie dzieje. Oj, fabularnie „Gambit Kartosa” to jest prawdziwe arcydzieło. Cała historia jest niesamowicie wciągająca. Pojawia się wiele różnych wątków powiązanych zarówno z postaciami niezależnymi, jak i innymi graczami. Co więcej, większość kończy się naprawdę w dość nieprzewidywalny sposób. Finał powieści jest dosłownie miażdżący.

„Gambit Kartosa” czyta się wspaniale. Język powieści jest przystępny i przyjemny w odbiorze. Nie pojawiają się zawiłe opisy ani dziwne słowa, które zaburzałyby odbiór tekstu. Zdecydowanie jest to książka rozrywkowa, przy której można się doskonale bawić i przeżywać przygody razem z bohaterami. Tłumaczka wykonała dobrą robotę, a redakcja również stanęła na wysokości zadania, chociaż znalazłem chochlika – o zgrozo!, jedną literówkę. W skali zabawy, której dostarczyła mi ta książka to zaledwie maleńki minusik.

Ilustracja na okładce jest z lekka zatrważająca, ale jak tylko wejdziemy w treść, to wszystko staje się jasne. Na plus działa na pewno szczegółowość grafiki, która jest bardzo precyzyjnie wykonana. Nie przypadł mi do gustu srebrny pasek informacyjny na górze okładki. Zaburza to estetykę całości, tym bardziej że pierwszy tom nie miał takiej wstawki.

Nie znajduję słów pochwały na tę książkę. Naprawdę czytało mi się ją wspaniale, chociaż o wiele za szybko. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że teraz trzeba czekać na kolejny tom, więc uprzedzam lojalnie, lepiej dawkujcie lekturę rozsądnie. Mam nadzieję, że wydawnictwo Insignis w miarę szybko wyda kolejny tom, albo muszę nauczyć się czytać po rosyjsku. Chociaż chyba jednak mi się upiecze, seria ta jest tak popularna, że została wydana po angielsku.

Zdecydowanie polecam wszystkim miłośnikom dobrego fantasy i ogólnie przyzwoitej lektury. Świat wykreowany przez Wasilija Machanienko jest naprawdę wciągający i interesujący. Warto sięgnąć zarówno po pierwszy tom, jak i po „Gambit Kartosa”.

 

Tytuł: „Drogę Szamana. Etap drugi: Gambit Kartosa”

  • Autor: Wasilij Machanienko
  • Przekład: Gabriela Sitkiewicz
  • Wydawca: Insignis
  • Data wydania: 13.03.2019 r.
  • Oprawa: miękka
  • Stron: 432
  • Format: 140x210 mm
  • ISBN: 978-83-66071-82-7
  • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Insignis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus