Miroslav Žamboch „Łowcy” - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 11-03-2019 12:38 ()


Miroslav Żamboch jest jednym z tych pisarzy, którzy nie boją się sięgać po tematy, które literatura już zna. Cała zabawa polega na tym, jak pomysł jest zrealizowany, a z tym Żamboch nie ma problemu. Czytelnik zostaje wciągnięty w jego świat bez większego problemu. A gdzie tym razem zabierze nas autor? Daleko, daleko w przeszłość, bo „Łowcy” zapolują na dinozaury.

Fabuła książki jest bardzo przyzwoita. Ciekawie pokazuje z jednej strony zawiłość,
a z drugiej prostotę przekucia niesamowitego odkrycia naukowego na lukratywny biznes. Przy czym nikt nie zastanawia się nad niebezpieczeństwami podróży w nieznane, a przecież Ziemia dziesiątki milionów lat temu była zupełnie inną planetą. Czy bohaterowie odnajdą się w nowym środowisku? Żeby się tego dowiedzieć, trzeba sięgnąć po „Łowców”. Lektura pokaże wam też, kto tak naprawdę stanowi największe zagrożenie dla podróżników w czasie.

Bohaterowie sprawiają wrażenie ludzi z krwi i kości, chociaż może to zbyt dosadne stwierdzenie biorąc pod uwagę treść książki… Tak czy inaczej, postacie, które poznamy na kartach opowieści, mają swoje charaktery i nie są tylko atrapą pozbawioną emocji.

„Łowcy” to powieść nastawiona na akcję, jednak koneserzy opisów również powinni być zadowoleni. Autor w dość satysfakcjonujący i przekonujący sposób przedstawia wykreowaną przez siebie wizję prehistorii. Cieszy fakt, że opisy i charakterystyka świata pokazują, że Żamboch nie tylko wymyślił fabułę, ale również zbadał temat i posiłkował się jakąś dodatkową wiedzą przy tworzeniu opowieści.

Książkę czyta się dobrze i szybko, mimo dość dużej objętości. Cieszy zachowanie projektu okładki w stylu poprzednich tomów pozycji Żambocha. Ilustracja jest może minimalistyczna, ale dobrze oddaje to, co spotka nas wewnątrz książki.

„Łowcy” są powieścią godną polecenia i zdecydowanie wciągającą. Jest to naprawdę kawał dobrej przygodowej fantastyki. Polecam każdemu, kto z przyjemnością wspomina choćby książki Juliusza Verne’a. Fakt, że jest to cokolwiek inny styl, ale przyjemność z lektury nieodmienna.

 

Tytuł: „Łowcy”

  • Autor: Miroslav Žamboch
  • Wydawnictwo: Fabryka Słów
  • Tłumacz:Rafał Wojtczak
  • Oprawa: miękka
  • Format: 125x195
  • Ilość stron: 552
  • Rok wydania: 02.2019 r.
  • Cena: 39,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus