„Lady Killer” tom 1 – recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 20-01-2019 14:10 ()


Josie Schuller jest zabójczo piękna. Urocza, gospodarna, obdarzona wdziękiem, dbająca o rodzinę. Chciałoby się rzec – idealna pani domu. Tyle tylko, że piękna brunetka skrywa pewną, cóż, śmiertelnie niebezpiecznie tajemnicę. Josie jest bowiem etatową skrytobójczynię. I jak tutaj równocześnie dbać o najbliższych i sprzątać po miejscu zbrodni?

Za „Lady Killer”, jak brzmi tytuł komiksu, odpowiada duet składający się z Joelle Jones oraz Jamiego S. Richa. Jones jest również autorką niewymownie czarujących wizualizacji, które oddają społecznego ducha Ameryki lat 50. ubiegłego wieku. W tych czasach rozgrywa się bowiem opowieść o czarującej Josie. Kobieta pracująca, gotująca, kochająca, a jakże, słowem – przykładna pani domu. Scenarzyści szybko ujawniają jednak przed czytelnikami, kim naprawdę jest charakterna piękność.

Josie od lat poluje na zlecenia. Jej bezpośrednim przełożonym w strukturach morderczej agencji jest Peck, który fizjonomią przypomina jedną z legend „Złotej Ery Hollywood”, a więc… Gregory’ego Pecka. Zresztą, również Josie jest tak naprawdę – wypisz wymaluj – siostrą bliźniaczką dla Audrey Hepburn. I tak jak dla niej, również dla Josie liczy się styl. Zabójstwa są precyzyjne, odmalowane w wyjątkowo krwawy, tarantinowski sposób. Zapadają w pamięci.

Autorom „Lady…” udało się stworzyć jednak nie tylko porywający komiks akcji, lecz sportretować również społeczne konwenanse, rygorystyczne normy i zachowania, które panowały w latach 50. XX wieku. W tym kontekście historia Josie jest też satyrą, błyskotliwą, dowcipną, ukazującą świat w krzywym zwierciadle. W doskonały sposób zniuansowane zostały obyczajowe komentarze i codzienny świat tytułowej heroiny, która w ciągu dnia stara się być przykładną, nieco nudną i przewidywalną matką i żoną, aby w nocy siać prawdziwy popłoch. Choć i ona z czasem z łowcy sama staje się zwierzyną.

Joelle Jones i Jamie S. Rich stworzyli portret kobiety pewnej siebie, diabelnie inteligentne, seksownej i pomysłowej, która jest jednak uwikłana w śmiertelnie niebezpieczną sieć intryg. Jej mocodawcy nie akceptują słowa „nie”, stąd też nie ma miejsca na żadne wątpliwości. A przecież z czasem muszą się pojawić, bo nie każdy – zawsze – zasługuje na strzał śmierci. Wyjątkowo intrygująca historia mówiąca o zemście i niesprawiedliwości, w której jest jeszcze sporo do odkrycia!

„Lady Killer” to idealne połączenie thrillera i czarnego kryminału, w którym smolisty jest również humor. Josie wpadnie w oko wszystkim, którzy cenią sobie pomysłową i inteligentną grę z kulturowymi symbolami i cenią stylowe opowieści o pięknych zabójczyniach, które skrywają w sobie dobro i zło. Cudna historia.

 

Tytuł: „Lady Killer”  tom 1 

  • Scenariusz: Joelle Jones, Jamie S. Rich
  • Rysunki: Joelle Jones
  • Wydawnictwo: Scream Comics
  • Wydanie: I
  • Data wydania: 10.2018 r.
  • Druk: kolor
  • Oprawa: miękka
  • Format: 176x260 mm
  • Stron: 136
  • Cena: 49,99 zł

Galeria


comments powered by Disqus