„Kraina Mikołajka” - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 24-12-2018 13:32 ()


Nad wyraz sympatyczny białobrody, wyjątkowo serdeczny jegomość. Święty, który zaprasza do świata codziennych cudów. O tym między innymi jest „Kraina Mikołajka” – cudna propozycja gwiazdkowa od wydawnictwa Kurc, którą powinien poznać każdy. Bez żadnych najmniejszych nawet wyjątków!

Bo na kartach albumu faktycznie zapisano magię w stanie najczystszym. To opowieść obrazkowa, która skrzy się humorem, urokiem codziennych chwil i fantastycznymi perełkami ze świata baśni. Ale że co? Ale że jak? Po prostu. Ot co! Alexandre Révérend (scenariusz) oraz Thierry Robin (rysunki) wyczarowali trzy proste, zdawać by się mogło historie, które są jednak prawdziwie niebanalne. Tak w formie, jak i treści.

„Alicja chce zmienić Gwiazdkę” to powiastka stanowiąca dowód na to, że dzieci potrafią zdrowo namieszać. I postawić na swoim. Przekona się o tym Święty Mikołaj, w którego krainie – niespodziewanie! – w czasie wigilijnej nocy pojawiła się pewna rezolutna dziewczynka. Alicja, widząc, jakich cudowności doświadczyć można w krainie elfów, diablików, pingwina Puszka i stworka Yeti, postanawia, no cóż, nieco przemodelować świąteczny wystrój… Komedia pomyłek, w której ważna jest puenta – magia świąt, tradycji powinna zostać niezmienna.

Ujmująca i to chyba nawet jeszcze bardziej jest historia zatytułowana jako „Noc w supermarkecie”, w której brodaty bohater musi zmierzyć się z wielką machiną świątecznej komercji… a później jakimś cudem uciec z piekiełka, jakim dla wielu z nas jest dom handlowy w centrum miasta. Cudne, niewymownie śmieszne, naprawdę mądre, miejscami zaskakujące i refleksyjne przedstawienie, które ponownie mówi nam coś o współczesnym świecie.

Najbardziej nieoczywiste, nieco surrealistyczne obrazy utrwalono natomiast w „Piekielnym kalendarzu”, gdyż to właśnie w tej historii dowiemy się, co kryje się za poszczególnymi okienkami kalendarza adwentowego. Święty Mikołaj uległ miniaturyzacji i popada w szaleństwo! Sprawa wydaje się poważna, bo przecież lada moment wigilia. Zarówno w komiksie, jak i naszym życiu.

„Kraina Mikołajka” to mała perełka. Przygodowe, mądre opowieści – każda z nich spuentowana w bardzo inteligentny sposób – rozrysowane w cudnym kreskówkowym stylu, których nastrojowość podkreślona jest przez ciepłe barwy. Wszystkie historyjki są zaś nieme, co warte podkreślenia, bo zupełnie inaczej podchodzi się do takiego komiksu – z większą uwagą, skupieniem, koncentracją – dzięki czemu możemy odkryć codzienne cuda. W komiksie i życiu. Absolutnie czarowny album!

 

Tytuł: Kraina Mikołajka

  • Scenariusz: Alexandre Révérend
  • Rysunki: Thierry Robin
  • Wydawca: Wydawnictwo Kurc
  • Format 168 x 225 mm
  • Papier: kredowy
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor
  • Stron: 96
  • ISBN: 978-83-952003-3-5
  • Cena: 39,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Kurc za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus