Grudniowe premiery wydawnictwa Zysk i Spółka

Autor: Zysk i Spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 04-12-2018 19:02 ()


Ostatnie premiery w tym roku Zysk i Spółka otwiera trzecim tomem "Alkoholowych dziejów Polski" Jerzego Besali, w której autor podejmuje się zanalizować historię Polski (w wypadku tej części jest to dwudziestolecie międzywojenne) przez pryzmat alkoholu. Dekonstruuje przy tym mit Polaków wiecznie pijanych. Na szczególną uwagę zasługuje także "Zderzenie cywilizacji" Samuela Huntingtona, która przez wielu jest uważana za jedną z najważniejszych książek po drugiej wojnie światowej.
 
 
 
Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej          
Jerzy Besala  
 
  
Format: 165 x 230 mm           
Stron: 752           
Okładka: twarda          
Wydawnictwo: Zysk i S-ka           
Tłumaczenie: Magdalena Olejnik          
Wydanie: wyd. 1           
ISBN: 978-83-8116-497-9            
Sugerowana cena det.: 59,90 zł  

Wśród świstu kul i w gwarze kawiarni - alkoholowe dzieje Polski od Wielkiej Wojny po wrzesień 1939 roku.

Po trudach wojennych Legionów, powstaniach i zwycięskiej walce z bolszewikami w 1920 roku Polska odzyskała i ugruntowała swą niepodległość. Odrodziła się jako II Rzeczpospolita, a radość, podniecana potężnymi dawkami alkoholu, była widoczna szczególnie w miastach. Uwidoczniło się to między innymi w rozkwicie dancingów z grającymi głośno jazzbandami, gdzie bawiono się do upadłego w restauracjach i kawiarniach. Nie wszyscy jednak korzystali z tych dobrodziejstw. Mit II Rzeczypospolitej jako oazy szczęścia ugruntowały elity, a nie szary człowiek borykający się z trudami codziennego życia.

Jerzy Besala plastycznie opisuje wszelkie wątki alkoholowe z tych czasów wśród różnych klas, warstw i grup społecznych: od wojska, społeczeństwa miejskiego i wiejskiego poczynając, na elitach dyplomatycznych i artystycznych kończąc. I znów – jak zwykle przy okazji alkoholowych opowieści i losów ludzi uwikłanych w pijaństwo i alkoholizm – dramat i tragedia przeplatają się z komizmem sytuacyjnym.

 

 

Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego          
Samuel P. Huntington   
 
 
Format: 145 x 205 mm           
Stron: 584         
Okładka: twarda
Wydawnictwo: Zysk i S-ka           
Tłumaczenie: Hanna Jankowska          
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji           
ISBN: 978-83-8116-499-3          
Sugerowana cena det.: 49,00 zł           

„Jedna z najważniejszych książek, jakie ukazały się na świecie po zakończeniu zimnej wojny”

Henry Kissinger

Świat, jaki się wyłonił po zimnej wojnie, nie jest światem jednej cywilizacji. Po długim okresie dominacji Zachodu zmienił się układ sił, wzrosła potęga cywilizacji niezachodnich. Polityka globalna stała się wielobiegunowa. Pierwsze lata po zakończeniu zimnej wojny stały pod znakiem dramatycznych przemian tożsamości różnych ludów. W świecie, jaki wtedy nastał, zaczęły się liczyć symbole kulturowej tożsamości, takie jak krzyże, półksiężyce, a nawet nakrycia głowy. Kulturowa tożsamość okazała się tym, co dla większości ludzi ma najważniejsze znaczenie. Amerykański politolog Samuel P. Huntington dowodzi, że źródłami konfliktów międzynarodowych stają się już nie ideologie czy gospodarka, ale różnice kulturowe, wywodzące się w znacznej mierze z podziałów religijnych i przesądzające o tożsamości narodów. Autor wyjaśnia ewolucję polityki światowej i próbuje odpowiedzieć na pytanie, co dalej z cywilizacją Zachodu.

 
 
Czy rozwiążesz moje problemy?          
Alex Bellos
 
  
 
Format: 140 x 205 mm           
Stron: 356           
Okładka: twarda    
Wydawnictwo: Zysk i S-ka    
Tłumaczenie: Tomasz Gronek         
Wydanie: wyd. 1           
ISBN: 978-83-8116-506-8             
Sugerowana cena det.: 49,00 zł  

 

Czy jesteś tak bystry, jak singapurscy dziesięciolatkowie?

Czy potrafisz pokonać Sherlocka Holmesa?

Jeśli myślisz, że odpowiedź brzmi tak - rzucam ci wyzwanie moimi zadaniami

Oto wybór 125. najlepszych w świecie łamigłówek i zagadek logicznych, które powstały w ciągu dwóch tysięcy lat w różnych miejscach świata, począwszy od starożytnych Chin, przez średniowieczną Europę, wiktoriańską Anglię, po współczesną Europę, z historiami szpiegowskimi, przełomami w matematyce i łamigłówkami po drodze.

Wypróbuj swoje siły w rozwiązywaniu łamigłówek logicznych i zagadek pokrewieństwa, w pangramach i zadaniach dotyczących przedostawania się na drugi brzeg rzeki. Wiele spośród rozwiązań wymaga sprytu, przebiegłości, w innych niezbędna jest kreatywność, jeszcze w innych prosta, logiczna dedukcja. Niektóre z nich potrafi rozwiązać 2 procent populacji.

Ale wszystkie gwarantują intelektualne ćwiczenia. Zatem zachęcam do tych ćwiczeń …

Wspaniała książka, oferująca doskonały wybór łamigłówek. Alex Bellos to czarodziej”

Tim Harford, Financial Times

„Świetna zabawa w świecie liczb. Znakomite”

Ian Stewart  

 
 
Udział Wielkopolski w odbudowie Rzeczypospolitej w latach 1918 i 1919         
Włodzimierz Lewandowski
 
  
 
Format: 145 x 215 mm           
Stron: 250           
Okładka: twarda          
Wydawnictwo: Zysk i S-ka                  
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji           
ISBN: 978-83-8116-479-5            
Sugerowana cena det.: 39,90 zł  

Rola Wielkopolski w odbudowie państwowości polskiej

Włodzimierz Lewandowski, powstaniec wielkopolski, publicysta i historyk, to jeden z najwybitniejszych znawców dziejów powstania wielkopolskiego. Jak sam pisze, na ten fragment historii należy spoglądać szerzej i zamiast o powstaniu wielkopolskim należy pisać o udziale Wielkopolski w odbudowie Rzeczypospolitej w latach 1918 i 1919. Jego praca jest pierwszą próbą syntetycznego ujęcia udziału Wielkopolski w tym procesie.


comments powered by Disqus