XXIX Podkarpackie Spotkania z Komiksem

Autor: WDK w Rzeszowie Redaktor: Motyl

Dodane: 29-11-2018 09:32 ()


W najbliższy weekend, 1 i 2 grudnia 2018 r., w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędą się XXIX Podkarpackie Spotkania z Komiksem. Jest to cykliczna impreza przeznaczona dla miłośników komiksów, animacji, kultury japońskiej i fantastyki naukowej spod znaku „Gwiezdnych Wojen”, organizowana w rzeszowskim WDK przez działającą tam od dwudziestu lat Rzeszowską Akademię Komiksu. Gośćmi tej edycji spotkań będą:
 
- Jakub Syty – mieszkający w Lublinie scenarzysta, tłumacz i wydawca komiksów, założyciel wydawnictwa „Kubusse” i „Thorgalverse.blogspot.com” - najlepszego fanpage’a poświęconego serii Thorgal. Głównym tematem spotkania będą najnowsze zmiany dokonane w gronie twórców tej niezmiernie popularnej w Polsce serii, plany i perspektywy na przyszłość; porozmawiamy też o pracy tłumacza i planach twórczych oraz wydawniczych.
 
- Bartosz Kurc – mieszkający w Koluszkach wydawca komiksów, założyciel wydawnictwa „Kurc” i sklepu komiksowego „Incal”, autor książek Komiks: opowiadanie obrazem oraz Trzask prask – wywiady z Mistrzami polskiego (i nie tylko) komiksu, twórca i publicysta komiksowy. Tematem spotkania będzie droga od fascynacji komiksem do profesji wydawcy komiksowego, specyfika polskiego rynku wydawnictw komiksowych oraz obecna sytuacja komiksu w naszej kulturze i jej perspektywy.
 
- Antonio Marinetti – mieszkający w Sanoku, a pochodzący z Neapolu włoski rysownik komiksów, tworzący od kilkunastu lat dla wydawnictw Bonelli i Soleil, autor m. in. komiksów Mr Hyde vs Frankenstein, albumów z serii Rewolucje: kiedy historia Francji runęła oraz Tajne zapiski Watykanu, a także włoskiej serii Julia. Tematem spotkania będzie twórczość i warsztat grafika komiksowego, specyfika pracy dla wydawnictw włoskich i francuskich, a także
 
Sobotnie popołudnie wypełni blok tematyczny dla miłośników świata „Gwiezdnych wojen”, w tym roku poświęcony nowemu serialowi animowanemu z uniwersum „Star wars” – „Ruch oporu”, zaś drugi dzień imprezy przeznaczony jest dla miłośników kultury japońskiej, a przede wszystkim mangi i anime. Oprócz przeglądu aktualności z rynku anime w programie znajdą się warsztaty origami i przystrajanie choinki, a także nauka japońskich kolęd. Podczas imprezy odbędą się także konkursy wiedzy o komiksie i świecie „Gwiezdnych wojen” z mnóstwem nagród, ufundowanych przez wydawnictwa: Egmont Polska, Elemental, Hanami, JPF, Kurc, Scream Comics, Timof Comics, Taurus Media oraz Uroboros (Grupa Wydawnicza Foksal).
 
 
Sobota, 1.12.2018:
 
9.30 - 10.00 - film na dobry początek.
10.00 - 10.15 - otwarcie imprezy;
10.15 - 11.00 - „Jak wydawać komiksy w Polsce” – spotkanie z Bartoszem Kurcem, założycielem wydawnictwa komiksowego „Kurc” i komiksowego sklepu „Incal”, autorem książek o komiksie.
11.00 - 11.45 - „Co dalej, Thorgalu?”– spotkanie z Jakubem Sytym, tłumaczem i wydawcą komiksów, twórcą i moderatorem fanpage’a Thorgalverse – najlepszej strony internetowej, poświęconej serialowi „Thorgal”.
11.45 - 12.45 - „Z Neapolu do Sanoka” - spotkanie z Antoniem Marinettim, włoskim rysownikiem komiksów, tworzącym dla wydawnictw włoskich i francuskich, od kilku lat mieszkającym w Sanoku.
12.45 - 13.00 - przerwa, przygotowania do konkursu.
13.00 - 15.00 - konkurs wiedzy o komiksie.
15.00 - 18.00 - blok dla fanów świata Gwiezdnych Wojen
15.00 - 16.30 - „Ruch oporu” - nowy serial animowany, fragmenty najnowszej produkcji telewizyjnej nawiązującej do ostatnich epizodów.
16.30 - 18.00 - „Gwiezdne Wojny” bez słów czyli kalambury.
18.00 - zakończenie pierwszego dnia imprezy.
 
Niedziela, 2.12.2018: Dzień mangi i anime:
 
10.00 - 14.00 - Projekcja świątecznych anime.
14.00 - 15.00 - Przegląd sezonu anime jesień 2018 i zapowiedzi sezonu zima 2018.
15.00 - 16.00 - Screenówka - anime z roku 2018.
16.00 - 17.00 - Warsztaty origami i przystrajanie choinki.
17.00 - 18.00 - Nauka i wspólne śpiewanie japońskich kolęd.
18.00 - zakończenie imprezy.
 
Organizatorzy: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Rzeszowska Akademia Komiksu.
 
Sponsorzy nagród w konkursach: wydawnictwa: Egmont Polska, Elemental, Hanami, JPF, Kurc, Scream Comics, Timof Comics, Taurus Media i Uroboros (Grupa Wydawnicza Foksal).
 
WSTĘP WOLNY!

comments powered by Disqus