„Amazing Spider-Man”: „Odnowić śluby” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 28-11-2018 22:01 ()


Każdy, kto tęsknił za starym, dobrym Spider-Manem, który wiedzie spokojne życie u boku Mary Jane oraz spędza czas na zabawie ze swoją córką - Annie, ma w końcu okazję przeczytać historię o rodzinnym życiu przyjaznego ścianołaza. Nie jest to jednak powrót do zamierzchłej przeszłości, gdy Peter i MJ tworzyli udany związek, a reperkusje kolejnych inkursji i stworzenia alternatywnej rzeczywistości. Gdy w Bitewnym Świecie rządzi niepodzielnie Doom, na Ziemi dla pozostałych superbohaterów rozgrywają się iście dantejskie sceny.

Nie ma już Avengers, mutanci również przepadli, a niedobitki superbohaterów muszą stawić czoła niejakiemu Augustusowi Romanowi, który czerpiąc moc pojmanych herosów, staje się coraz bardziej potężną istotą – Regentem. To pod jego okiem bohaterowie zostali praktycznie wybici w pień, a niedobitki zeszły do podziemia obmyślić plan obalenia tyrania. Nie ma wśród nich Pajączka, który podczas ostatniej misji Mścicieli, miast wspomóc swoich kolegów po fachu, ruszył z odsieczą swojej rodzinie. Powód? Prozaiczny. Właśnie niejaki Eddie Brock dał nogę z więzienia i przybył z nieoczekiwaną wizytą do Parkerów. Finał oczywiście mógł być tylko jeden. Siermiężny oklep od Spider-Mana, który nie cofnie się przed niczym, aby ratować swoich bliskich.

Odnowić śluby prezentują dystopiczną wizję przyszłości dla osobników obdarzonych mocą, którzy są ścigani, łapani i tępieni. Peter i jego córka dzięki zabiegom zaradnego tatusia kryją się poza radarem Regenta, ale chwila nieuwagi czy niespodziewana emanacja mocy córki Pająka mogą obrócić w niwecz misterny plan życia w cieniu. Życia, jakiego nigdy nie podjąłby się Spider-Man, widząc uciśnionych mieszkańców Nowego Jorku czy sponiewieranych i pobitych bohaterów. Jednak dla rodziny poświęcił wszystko, a w chwili, gdy może ją stracić, lepiej nie wchodzić mu w drogę. Przekonał się o tym boleśnie Doc Ock.

Mimo pesymistycznej atmosfery zaszczucia i wszechogarniającego niepokoju związanego z zaciskaniem się pętli wokół Parkerów, twórcy serwują nam familijną opowieść. Po raz kolejny przekonują, że w kupie siła, a szczytne wartości są w stanie przezwyciężyć wszelkie zło. Mimo że Odnowić śluby nie stanowią wielkiego przełomu, to w pomysłowy sposób wprowadzają i cementują rodzinne więzi Parkerów, których nigdy nie doczekaliśmy się w regularnej serii o Pajączku. Z pewnością jest to miła odskocznia od przydługich sag z jego udziałem czy powracających zza grobu przeciwników opętanych żądzą zemsty. Całość podana w typowej dla Kuberta manierze graficznej, toteż miłośnicy wysublimowanej, amerykańskiej kreski nie będą narzekać. Ot, przyjemne czytadło rozluźniające nieco emocje związane z główną historią, czyli Tajnymi Wojnami.

 

Tytuł: „Amazing Spider-Man: „Odnowić śluby

 • Scenariusz: Dan Slott
 • Rysunki: Adam Kubert, Scott Hanna
 • Przekład: Piotr W. Cholewa
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Data publikacji: 14.11.2018 r.
 • Liczba stron: 120
 • Format: 16,5x23,5 cm
 • Oprawa: miękka
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Cena: 39,99 zł

 Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus