Aneta Jadowska „Diabelski Młyn” - recenzja

Autor: Agnieszka Krzyżewska Redaktor: Motyl

Dodane: 27-10-2018 22:40 ()


Gdzie tym razem zabierze nas Aneta Jadowska? Razem z bohaterami jej wcześniejszych powieści zwiedziliśmy już Piekło i Niebo, Asgard i Zaświaty, byliśmy w Skandynawii, gdzie świat magiczny i świat realny przenikają się wzajemnie, dość dobrze znamy Toruń i jego magiczny odpowiednik – Thorn, całkiem nieźle poznaliśmy Trójprzymierze oraz Warsa i Sawę. Wydaje się, że wszystko już widzieliśmy i niewiele nas może zaskoczyć. A jednak! Tym razem autorka zaprasza nas w podróż po Bezdrożach…

Dla niewtajemniczonych czytelników dopiero zaczynających swoją przygodę z prozą Anety Jadowskiej krótkie wyjaśnienie: oprócz świata realnego istnieje także świat magiczny, do którego przejścia znajdują się w większych miastach. Istoty magiczne, takie jak wiedźmy, wampiry czy wilkołaki korzystają z magii przepływającej przez te miejsca. O ile jednak w realnym świecie bez problemu można dojechać z Torunia do Trójmiasta, o tyle w magicznym świecie nie ma dróg, które by je łączyły, a w miarę oddalania się od zamieszkałych miejsc, magia staje się niezwykle chaotyczna, doprowadzając istoty żywe do szaleństwa. Jedynie Niespokojni są w stanie znaleźć Drogę i dotrzeć do celu przez Bezdroża.

W trzecim tomie serii „Nikita” tytułowa bohaterka wraz z Robinem chcą dostać się do Archiwum, aby poznać sekret pochodzenia tajemniczego towarzysza dziewczyny. O ile we wcześniejszych tomach historia koncentrowała się wokół zabójczyni z Zakonu Cieni, tym razem to właśnie Robin znajdzie się w centrum wydarzeń. A będzie się sporo działo! Przede wszystkim do Archiwum można się dostać jedynie przez Bezdroża, ponieważ miasto, w którym kiedyś był portal z realnego świata, zostało zniszczone przez wulkan. Aby się tam dostać Nikita i Robin będą potrzebowali przewodnika, którym zostaje tajemniczy Cygański Książę, zwany w skrócie CK. Stoi on na czele taboru, którego magia pozwala bezpiecznie przemierzać Bezdroża. Jednak zanim CK wywiąże się ze swojej obietnicy, nasi bohaterowie najpierw muszą mu pomóc ożywić magiczny Lunapark i uruchomić niezwykły Diabelski Młyn.

Aneta Jadowska jest mistrzynią, jeśli chodzi o budowanie klimatu powieści – tym razem będą to motywy związane z ludźmi drogi, a więc zwyczaje i obrzędy inspirowane kulturą cygańską oraz życiem wędrownych artystów występujących w cyrkach i na wesołych miasteczkach. Nie zabraknie klimatów nordyckich, ponieważ i tym razem bogowie nie będą się w stanie powstrzymać od wtrącanie się w życie głównych bohaterów w najmniej odpowiednich momentach.

Bardzo istotnym elementem powieści jest ewolucja Nikity. W pierwszej części serii poznajemy bohaterkę wewnętrznie niespójną, będą w konflikcie ze sobą i z innymi i raczej dość mało sympatyczną. Wydarzenia kolejnej części „naprawiają” niejako to, co zostało w niej magicznie stłumione, a w tym tomie dziewczyna musi dojść do ładu ze swoim berserkiem. Oprócz podróży przez Bezdroża, mamy więc także podróż w głąb siebie.

Wróćmy jednak do Robina – cichego i niezwykle tajemniczego partnera Nikity. Na początku cyklu była to postać bezbarwna, stanowiąca jedynie tło działań Nikity, która kilkukrotnie rozważała zabicie go. Budowanie zaufania i więzi następowało powoli, ale wciąż niewiele wiedzieliśmy o pochodzeniu i charakterze magii zabójcy z Zakonu Cieni. Tym razem sam Robin dochodzi do głosu, będąc narratorem w powieści na zmianę z Nikitą. Mamy okazję poznać jego punkt widzenia, przemyślenia, strzępki wspomnień, emocje. Z rozdziału na rozdział staje się on bohaterem coraz bardziej kompletnym, z wyraźnie zarysowującymi się cechami charakteru.

Wartka i wciągająca akcja, niesamowity i bardzo spójny obraz świata i magii, ciekawi i nietuzinkowi bohaterowie, a także niezwykły klimat sprawiają, że książkę można przeczytać jednym tchem. Bardzo polecam prozę Anety Jadowskiej – śmiało mogę powiedzieć, że seria o Nikicie z tomu na tom staje się coraz lepsza. „Diabelski Młyn” to kawał solidnej lektury zapewniający wspaniałą rozrywkę na długie jesienno-zimowe wieczory.

 

Tytuł: Diabelski Młyn

  • Autor:  Aneta Jadowska
  • Wydawnictwo: SQN Imaginatio
  • Liczba stron: 400
  • Oprawa: miękka
  • Data wydania: 1 sierpnia 2018 r.
  • ISBN: 9788381292139
  • Cena: 36,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus