Marie-Aude Murail - autorka "Bystrzaka" w Krakowie!

Autor: Dwie Siostry Redaktor: Motyl

Dodane: 24-10-2018 22:22 ()


W tym tygodniu do Krakowa na Targi Książki i na Festival Conrada przyjeżdża jedna z najpopularniejszych francuskich autorek książek dla młodych czytelników, Marie-Aude Murail, autorka targowej nowości pt. „Bystrzak”!

We Francji Marie-Aude Murail to prawdziwa gwiazda literatury młodzieżowej. Ogromna poczytność jej pisarstwa, zaangażowanie we współczesne sprawy społeczne i wyrazista osobowość zapewniły jej we Francji wyjątkową pozycję. Wydała dotąd blisko 90 tytułów, a jej książki przetłumaczono na 22 języki.

„Bystrzak”, pierwszy jej tytuł, który ukazał się po polsku, właśnie wyszedł z drukarni. To książka niesamowita - śmieszna i smutna, mądra i zawadiacka. I taka prawdziwa do bólu. Bohaterami są 18-letni Kleber i jego starszy brat Bystrzak. Bystrzak ma 22 lata i umysł trzyletniego dziecka. Kleber obiecał się nim opiekować, by wyciągnąć go z zamkniętego zakładu dla upośledzonych umysłowo…

 

Marie-Aude Murail

  • „Bystrzak”
  • tłumaczenie: Bożena Sęk
  • Przedział wiekowy: 15+
  • ISBN  978-83-8150-000-5
  • Format: 15 × 20 cm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Objętość: 220 str.
  • Termin wydania: 24 października 2018
  • Cena: 34 zł (w tym 5% VAT)

 

Pełna humoru powieść dla młodzieży o chłopakach, dziewczynach i pewnym niezwykłym starszym bracie.

Kleber ma 17 lat i właśnie przeniósł się do Paryża. Nie może się doczekać, aż znajdzie mieszkanie, pójdzie do nowej szkoły i zacznie umawiać się z dziewczynami. Jest tylko jeden kłopot. Kłopot, który nie rozstaje się z pluszowym królikiem, lubi szukać dzidzików ukrytych w tefelonie i umie bardzo szybko liczyć („jeden, dwa, trzy, cztery, be, dwanaście”). Ma ksywę Bystrzak, 22 lata i umysł trzyletniego dziecka. To starszy brat Klebera, którym ten obiecał się opiekować, by wyciągnąć go z zamkniętego zakładu dla upośledzonych umysłowo…

„Bystrzak” został dwukrotnie zekranizowany. Otrzymał też wiele nagród, w tym prestiżową Deutscher Jugendliteraturpreis przyznaną przez jury młodzieżowe

Niesamowicie wciągająca.

„The Guardian”

 

Zwodniczo zabawny hołd złożony inności i miłości.

„Süddeutsche Zeitung”

 

Żywy styl sprawia, że mamy wrażenie obcowania ze świetną literaturą rozrywkową. Ale szybko staje się jasne, że dostajemy tu krytykę społeczną na wysokim poziomie.

(z werdyktu jury Deutscher Jugendliteraturpreis)

 

Marie-Aude Murail (ur. 1954) – jedna z najpopularniejszych francuskich autorek książek dla młodych czytelników. Ogromna poczytność jej pisarstwa, zaangażowanie we współczesne sprawy społeczne i wyrazista osobowość zapewniły jej we Francji wyjątkową pozycję: Marie-Aude Murail jest tam prawdziwą instytucją. Wydała dotąd blisko 90 tytułów, które co roku sprzedają się w łącznym nakładzie około 200 tysięcy egzemplarzy. Jej twórczość jest niezwykle różnorodna – obejmuje utwory należące do niezliczonych gatunków i skierowane do odbiorców w różnym wieku. 

W swoich powieściach dla młodzieży z humorem i lekkością porusza problemy społeczne i kwestie uznawane dotąd we francuskiej literaturze młodzieżowej za tematy tabu – i to właśnie ta część dorobku przyniosła jej największe uznanie. Za swoją twórczość oraz jej znaczenie dla promowania kultury francuskiej otrzymała ordery Kawalera i Oficera Legii Honorowej. Jej książki przetłumaczono na 22 języki. „Bystrzak” to pierwsza jej książka wydana po polsku.

 


comments powered by Disqus