Mścibór Potężny - nowy komiks od Jana Skarżyńskiego

Autor: Dominika Zabrocka Redaktor: Motyl

Dodane: 21-08-2018 09:43 ()


Nieopodal grodu Kraka IV, legendarnego władcy, który poskromił niegdyś Smoka, pojawiło się nowe niebezpieczeństwo! W okolicznych górach, z wieloletniego snu przebudził się Kamienny Pielgrzym, zwiastun Końca Świata. Czy pośród ludzi odnajdzie się śmiałek zdolny przeciwstawić się potworowi?

Absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Jan Skarżyński, po raz kolejny wydaje komiks. Mścibór Potężny to historia obrazkowa, która była realizowana podczas projektu "24 godziny komiksu", zorganizowanego w 2017 r. przez TuKomiks w Krakowie. Powstał wtedy scenariusz, szkic do całości oraz znaczna część line-artu. Po pół roku autor zdecydował się wskrzesić pracę nad projektem i dopracować go.

Po opublikowaniu samodzielnie serii komiksów Gałgan, tym razem zdecydował się na crowdfunding. “Mścibór Potężny”, muskularna historia obrazkowa jest prawie gotowa, 24 strony zostały już pokolorowane, pozostał skład oraz namalowanie okładki. Dłuższe formy komiksowe Skarżyński zawsze wydawał w czerni i bieli lub w ograniczonej palecie kolorów. Tym razem postanowił, że Mścibór Potężny będzie w pełni kolorowy.

Historia Mścibora ściśle wiąże się z sentymentem autora do Krakowa, w którym mieszkał przez kilka lat. To właśnie w tym mieście powstało wiele jego starszych komiksów. Czytelnicy zaznajomieni z twórczością odnajdą w Mściborze nawiązania np. do Krakowskiej Legendy - muralu, który powstał jako praca dyplomowa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

Akcję autora można wesprzeć na stronie akcji: wspieram.to/msciborkomiks. W zamian za wsparcie finansowe wydanie można cieszyć się egzemplarzem komiksu, rysunkiem, autografem od autora lub - dla najbardziej hojnego sponsora - oryginalnym obrazem okładki malowanym na płótnie. Wynagradzane jest nawet najmniejsze wsparcie. Kampania cieszy się dużym powodzeniem, do tej pory udało się zgromadzić 70% zakładanego celu. Zebrane pieniądze posłużą na opłacenie druku oraz organizację wysyłek dla wszystkich wspierających. Docelowy termin wydania komiksu to październik 2018.

Do tej pory kampanie dotyczące komiksów na Wspieram.to cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzięki crowdfundingowi na wspieram.to udało się wydać takie komiksy jak min.: „Istota”, “Nie przebaczaj II” seria komiksów Bler, “Portal - Krew i Mgła”.


comments powered by Disqus