Christie Golden „World of Warcraft”: „Cisza przed burzą” - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 03-08-2018 19:00 ()


Christie Golden znana jest czytelnikom fantastyki z dość swobodnego poruszania się po wielkich uniwersach. „Cisza przed burzą” jest jej kolejnym spotkaniem z literackim ujęciem świata gry „World of Warcraft”.

Azeroth był świadkiem osobliwego sojuszu Przymierza i Hordy, który choć udany, zostawił furtkę dla złych sił. U szczytu władzy znów muszą zapaść ważne decyzje, które sprawią, że dawni przeciwnicy staną wspólnie do walki. Anduin Wrynn, król Przymierza oraz Sylwana Bieżywiatr, wódz Hordy mają swoje cele i pomysły oraz własne rozterki. Na szali jednak znów jest istnienie Azeroth. Tylko czy to będzie wystarczający argument?   

Autorka poprowadziła fabułę dwutorowo. Obserwujemy akcję zarówno z perspektywy Anduina, jak i Sylwany, chociaż fani Hordy dostali nieco mniej stron poświęconych ich ulubieńcom. Główne fragmenty napędzające akcję wydają się nieco przegadane. Mniej jest fragmentów zwartej akcji, które pozwoliłaby zatopić się w tej historii. Na szczęście książka jest lekka w odbiorze i gładko wprowadza czytelnika w świat „WoWa”.

Minusem, którego nie da się pominąć, jest potraktowanie książki jako prologu do gry. Kontynuacja historii zaprezentowanej w „Ciszy przed burzą” będzie miała miejsce na ekranach monitorów w dodatku „Battle for Azeroth”. Fabuła nie jest urwana bardzo drastycznie, ale nie każdy czytelnik gra i pozna finał tej historii. No, chyba że Blizzard zdecyduje się na książkową wersję wydarzeń. To z kolei można by uznać za tradycyjny skok na kasę. I tak źle i tak nie dobrze.

Bardzo ładnie prezentuje się okładka. Ilustracja pięknie odwzorowuje różnice między bohaterami. Zamyślony, z nadzieją spoglądający w przyszłość Anduin oraz skryta w mroku, z umysłem pełnym intryg Sylwana. Może przejście między nimi można było przedstawić nieco subtelniej, ale to już szczegół. Fantastyczne kolory pojawiają się na tylniej okładce. Grafik i drukarze wykonali kawał dobrej roboty.

Nie ma się również do czego przyczepić pod kątem tekstu. Redakcja na wysokim poziomie. Zakładam, że tłumaczenie również jest wierne oryginałowi. Mam co prawda mieszane uczucia do spolszczonych przydomków różnych bohaterów, jednak uznaję to za plus, bo w końcu gorzej wyglądałoby mieszanie dwóch języków.

„Cisza przed burzą” to książka osadzona w jednym z najpopularniejszych uniwersów fantasy. Do miłośników tego gatunku trafi w stu procentach. Jest to też pozycja obowiązkowa dla fanów serii gier. Pozostali czytelnicy nie powinni czuć się zniechęceni, bo jest to lektura lekka i przyjemna oderwana od naszej codzienności. Jeśli ktoś nie zna świata Warcrafta, to może warto zaryzykować właśnie z tym tytułem?

 

Tytuł: „World of Warcraft”: „Cisza przed burzą”

  • Autor: Christie Golden
  • Tłumaczenie: Dominika Repeczko
  • Oprawa: miękka
  • Wymiary: 140x209 mm
  • Liczba stron: 408
  • ISBN: 978-83-66071-06-3
  • Data wydania 18.07.2018 r. 
  • Cena: 39,99 zł


comments powered by Disqus