Gardner Dozois „Księga mieczy” – recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 31-07-2018 17:17 ()


Opowieści spod znaku magii i miecza. Niekiedy naznaczone krwią, która odsłania zbrodnie. Kłamstwem i intrygami. Ale równocześnie odnoszące się do pojęcia honoru, męstwa, lojalności. Między innymi takim tematom i motywom poświęcony jest zbiór „Księga mieczy” stworzony pod redakcją nieodżałowanego Gardnera Dozoisa. Historie zawarte w tym zbiorze zostały spisane piórem prawdziwych tuzów współczesnej literatury fantastycznej. Robin Hobb, Walter Jon Williams, Lavie Tidhar, Ken Liu, George R.R. Martin...

Dobór nazwisk autorów, którzy zalicza się dziś do żelaznego kanonu fantastyki to zasługa Gardnera Dozoisa. Zmarłego niedawno pisarza, a przede wszystkim redaktora, który piętnastokrotnie zdobył nagrodę Hugo oraz szesnastokrotnie nagrodę Locusa jako najlepszy wydawca. Magia liczb potrafi wywrzeć wrażenie. Dozois miał nieprawdopodobny zmysł do wyszukiwania literackich perełek, pracy z autorami – tak początkującymi debiutantami, jak i żywymi legendami gatunku – i tworzeniem mozaikowych arcydziełek – antologii opowiadań. Jednym z nich bez wątpienia jest właśnie „Księga mieczy”.

Na pierwszych stronach publikacji Dozois dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami z literaturą spod znaku magii i miecza. Zdradza swoje inspiracje, ulubionych autorów, mówi, jak wielki wpływ miało na niego opowiadanie o Fafrydzie i Szarym Kocurze genialnego Fritza Leibera. Poznajemy też szkicową historię gatunku, w którym narodzili się bohaterowie pokroju Conana Barbarzyńcy Roberta E. Howarda czy Elryka z Melnibone Michaela Moorcocka. Piękny, bardzo erudycyjny, niepozbawiony osobistego uroku wstęp do mistrzowskich opowieści.

Intryguje tekst sporządzony przez Cecelię Holland, uważaną obecnie za jedną z najbardziej cenionych autorek powieści historycznych. W „Mieczu Tyraste” odsłania nam losy pewnego morskiego podróżnika, który pała żądzą zemsty. Charakternik nie chce zrezygnować z osobistej wendetty, choć ceną może być jego życie. Motyw zemsty jest zresztą podjęty w opowiadaniu otwierającym zbiór, a więc „Najlepszy wygrywa” K.J. Parker. Nietypowa relacja pomiędzy mistrzem i uczniem, dążenie do perfekcji, wykuwanie własnego charakteru i stworzenie najwspanialszego miecza, jaki został kiedykolwiek wykonany... Intrygujące i niejednoznaczne przedstawienie traktujące o zemście i ambicji. Sugestywny obraz ewolucji bohatera naszkicowała z kolei Ellen Kushner, która w historii „Kiedy byłem rozbójnikiem” w doskonały sposób niuansuje psychologiczny portret młodziana chcącego zostać wojem w Nadrzeczu.

Najbardziej elektryzującym tekstem dla fanów będzie jednak bez cienia wątpliwości historia zatytułowana jako „Synowie smoka” George’a R.R. Martina. To premierowe opowiadanie ze świata „Pieśni lodu i ognia”, w którym poznajemy burzliwą historię relacji synów Aegona Zdobywcy – Aenysa oraz Maegora Targaryenów. Historia burzliwej rywalizacji pomiędzy braćmi, której konsekwencje będą odczuwalne tak naprawdę jeszcze wiele, wiele wieków później, choć zapisana jest w formie kroniki, to budzi nieprawdopodobne emocje. Związane z rodzinnym dziedzictwem, siłą przeznaczenia, walką o honor, prawdę i sprawiedliwość. Moralnie niejednoznaczne, sugestywne i intrygujące. Jak to u Martina.

„Księga mieczy” należy do jednego z najbardziej udanych zbiorów wydanych w ostatnim czasie przez Zysk i S-ka. A trzeba przecież powiedzieć, że jest to oficyna, która specjalizuje się w fantastycznych – tak w formie, treści i gatunku – opowieściach. „Łotrzyki” czy „Niebezpieczne kobiety” to niemniej pasjonujące lektury. Jeśli chcecie zatem poznać część historii spod znaku magii i miecza, a przy tym obcować z prawdziwymi tuzami literatury, to „Księga mieczy” jest pozycją przeznaczoną właśnie dla was.  

 

Tytuły: „Księga mieczy”

  • Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  • Redaktor: George R.R. Martin, Dozois Gardner
  • Przekład: Michał Jakuszewski, Piotr Kuś, Joanna Szczepańska, Agnieszka Sylwanowicz, Dariusz Kopociński
  • Liczba stron: 640
  • Format: 140 x 205 mm
  • Oprawa: miękka
  • ISBN: 9788365521859
  • Wydanie: wyd. 1
  • Cena: 55 zł

 

Dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus