"Kłamstwa bogów" - recenzja

Autor: Ania Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 23-07-2018 18:19 ()


Natsuru Nanao, to jedenastolatek, którego pasją jest piłka nożna. Uczęszcza do nowej szkoły i pomimo że jest lubiany i doceniany ze względu na swoją grę, to ma niezbyt dobry kontakt z dziewczynami z klasy. Wszystko przez pewne niefortunne wydarzenie, a mianowicie przez gafę, jaką popełnił w czasie walentynek. Nieprzyjęcie prezentu od najbardziej lubianej przez wszystkich koleżanki spowodowało brak zainteresowania ze strony płci przeciwnej. Ale mając jedenaście lat, trudno jest wiedzieć jak obchodzić się z dziewczętami i ich uczuciami. Tym większe jest jego zaskoczenie, gdy jedna z nich nagle się do niego odzywa.

Tak rozpoczyna się znajomość Natsuru z Rio Suzuharą, głównych bohaterów „Kłamstwa bogów”. Impulsem do nawiązania przyjaźni jest znaleziony mały kotek, którego chłopak nie może zatrzymać ze względu na alergię swojej matki. Prosi koleżankę o zaopiekowanie się zwierzątkiem i jednocześnie wkracza w jej życie, o wiele zbyt poważne jak na jedenastoletnią dziewczynkę.

Manga autorstwa Kaori Ozaki to opowieść nie tylko o rodzącej się przyjaźni, czy też o wieku dorastania i pierwszym zauroczeniu jakby można się było na początku spodziewać. Są tutaj poruszane o wiele bardziej trudne tematy jak śmierć, opuszczenie czy też zbyt szybkie dorastanie. Rio, jak na jedenastolatkę jest bardzo dojrzała. Spadła nad nią opieka nad młodym bratem, a także prowadzenie domu, a wszystko przez nieodpowiedzialnego ojca. W jej ciężkim i samotnym życiu chwilę radości wprowadza właśnie Natsuro. Może komuś zwierzyć się z trudności życia i dzięki niemu zapomnieć na chwilę o wszystkim i poczuć się dzieckiem na letnim festiwalu. Charaktery obu głównych postaci zostały dobrze oddane przez autorkę. Postaci poboczne są tylko lekko nakreślone: brat Rio, ojciec czy matka Natsuro. Pozostali jak przyjaciele z klasy to tylko tło. Manga należy do tych refleksyjnych i nostalgicznych, ale czyta się ją z przyjemnością. Problemy Rio może są trochę zbyt poważne jak na taki wiek, ale ukazane w sposób przemyślany. Wszystko ubrane jest w przepiękną kreskę Kaori Ozaki. Rysunki to wielki plus tej pozycji i dla nich samych już warto po nią sięgnąć.

„Kłamstwa bogów” to manga, która spodoba się tym czytelnikom, którzy lubią historie o życiu, połączenie delikatnego zakochania z trudami ciężkiej codzienności. Każdy, kto po nią sięgnie, na pewno nie będzie żałował.

 

Tytuł: „Kłamstwa bogów"

  • Scenariusz: Kaori Ozaki
  • Rysunki: Kaori Ozaki
  • Wydawca: Waneko
  • Premiera: 04.2018 r.
  • Oprawa: miękka
  • Format: A5
  • Papier: offset
  • Druk: cz-b
  • Stron: 216
  • Cena: 21,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus