„Hellboy” tom 3: „Zdobywca Czerw. Dziwne miejsca” - recenzja

Autor: Paweł "Ivan" Iwanowicz Redaktor: Motyl

Dodane: 24-06-2018 15:45 ()


Trafił do mnie wreszcie trzeci tom reedycji przygód Hellboya. Album o tyle znaczący, ponieważ zawiera w sobie historię, od której cała sprawa z Prawą Ręką Zniszczenia nabrała jeszcze większego tempa, a postaciom drugoplanowym pozwoliła rozwinąć skrzydła poprzez początek nowej serii, zatytułowanej B.P.R.D. (w Polsce znanej czytelnikom jako B.B.P.O.). Mowa oczywiście o opowiadaniu „Zdobywca Czerw”, które kończy się dość mocnym akcentem – odejściem Hellboya z biura.

 Wszyscy ci z was, którzy poszukują esencji komiksów o Hellboyu, powinni być usatysfakcjonowani – w tej historii znajduje się praktycznie wszystko, co w moich oczach wręcz wpisuje się w definicję uniwersum wykreowanego przez Mignolę. Wątpliwie etyczne działania biura w stosunku do ich pracowników? Są. Stary nazistowski projekt, który nagle po latach zostaje uaktywniony? Jest. Kosmici, Ogdru Jahad i żaboludzie? Są. Niezastąpiony i wręcz ikoniczny Homar Johnson? Jest. Herman von Klempt i jego goryle? A jakże, również są! Nawet samo miejsce akcji jest tak charakterystyczne dla komiksów o Hellboyu, jak tylko można – stary, rozpadający się zamek w Austrii, który skrywa w sobie więcej niż jedną tajemnicę. To jest jedno z tych opowiadań, od których po prostu ciężko się oderwać – akcja ani na chwilę nie zwalnia, nie dając czytelnikowi wytchnąć.

W porównaniu ze „Zdobywcą Czerw” drugi zbiór opowiadań zawarty w albumie i zatytułowany „Dziwne miejsca” wydaje się wręcz powolny i nieco… przegadany. Nie oznacza to jednak, że jest gorszy. Hellboy po odejściu z biura trafia do Afryki, jednakże i tam niedane mu jest zaznać spokoju. W „Trzecim życzeniu” dowiadujemy się, że nie tylko ludzie obawiają się nadejścia końca świata – istnieją istoty, które nie zawahają się przed niczym, aby usunąć zagrożenie, jakim dla świata może stać się piekielny chłopiec. Z kolei w opowiadaniu „Wyspa” dowiadujemy się wreszcie o historii, jaka kryje się za prawą ręką naszego czerwonego bohatera i jaki ma to związek z powstaniem Ogdru Jahada. Całkiem nieźle jak na „przegadaną” część albumu.

 Nowe wydanie jak zwykle zwieńczone jest posłowiem (polecam przeczytać!), a także szkicownikiem, w którym zawarte zostały komentarze autora (które, jakby nie było, też trochę informacji dostarczają). Jeśli kolekcjonujecie komiksy z Hellboyem, ten konkretny zdecydowanie powinien znaleźć się w waszym zbiorze, ponieważ stanowi swego rodzaju kamień milowy i zarazem punkt zwrotny dla późniejszych wydarzeń.

 

Tytuł: „Hellboy” tom 3: „Zdobywca Czerw. Dziwne miejsca”

 • Scenariusz: Mike Mignola
 • Rysunki: Mike Mignola
 • Przekład: Miłosz Brzeziński, Maciej Drewnowski
 • Wydawca: Egmont
 • Data publikacji: 23.05.2018 r.
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • Objętość: 328 stron
 • Format: 170x260
 • ISBN: 978-83-281-2799-9
 • Cena: 89,99 zł 

 

 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie tytułu do recenzji.


comments powered by Disqus