Wasilij Machanienko „Droga Szamana. Etap pierwszy: początek” - zapowiedź

Autor: Insignis Redaktor: Motyl

Dodane: 22-05-2018 11:22 ()


Już 20 czerwca będzie miał swoją premierę numer jeden na liście najpopularniejszych b-booków. To książka Droga Szamana. Etap pierwszy: początek - autor Wasilij Machanienko (w wydaniu papierowym również). Wyjątkowa książka fantasy LitRPG pióra jednego z ojców gatunku, przełożona na język angielski, niemiecki, polski, czeski ikoreański.

Barliona. Wirtualny świat pełen potworów, walk, przygód, tajemnic i żądnych wygranej graczy. Ściągają do Barliony milionami, spragnieni tego, co w prawdziwym życiu niedostępne: elfów i magii, krasnoludów i gnomów, smoków i księżniczek oraz niezapomnianych konfrontacji. Gra w Barlionie stała się tak popularna, że jej uczestnicy decydują się pozostać online całymi miesiącami, nie wracając do świata rzeczywistego – zamknięci w podtrzymujących funkcje życiowe organizmy kapsułach, ścigają się z innymi w levelowaniu postaci, zdobywaniu osiągnięć i stawaniu się coraz ważniejszymi figurami rozgrywki. Bo w Barlionie wszystko jest dozwolone: możesz atakować innych graczy, wejść na wyższy poziom, zostać mitycznym bohaterem, czarnoksiężnikiem albo legendarnym złodziejem. Jedyna zasada, która jeszcze obowiązuje, głosi, że żaden gracz nie czuje prawdziwego bólu i cierpienia. Na doznania fizyczne założone są bowiem filtry doznań: każdy cios, potknięcie, rana odbierane są przez graczy tak, jakby rozgrywały się na ekranie monitora: zupełnie bez bólu.

Ale od każdej zasady są wyjątki. Dla pewnej grupy graczy Barliona zamieniła się w piekło. To przestępcy, zesłani tam w ramach odbywania kary. Ich filtry doznań są wyłączone. Odczuwają wszystko tak, jak w najprawdziwszym realu. I nie szukają złota, smoków ani innych skarbów. Chcą tylko przetrwać tę wirtualną katorgę. Przetrwanie – oto ich prawdziwa misja. Główny bohater został skazany na osiem lat więzienia za nieumyślnie popełnione przestępstwo. W ramach kary osadzono go w Barlionie. Nie może wybrać sobie postaci – zostaje mu przydzielona postać szamana rasy ludzkiej, jedna z najmniej popularnych klas. Ma wyzerowane statystyki, musi zaczynać od zera. Nie zna wszystkich reguł, z jakich może korzystać – świat więźniów w Barlionie wygląda zgoła inaczej niż świat regularnych, pozostających na wolności graczy. Czy uda mu się przetrwać? Czy poradzi sobie z panującymi z wirtualnych więzieniach złem i przemocą? O tym przeczytacie w części pierwszej bestsellerowej powieści LitRPG Wasilija Machanienki: Droga szamana. Etap 1: Początek.

Czym jest LitRPG?

LitRPG jest podgatunkiem science fiction i fantasy, w którym przygody bohaterów toczą się w wirtualnym świecie gier online. Książki LitRPG łączą tradycyjną narrację powieściową z elementami znanymi z gier (wykonywanie zadań, zdobywanie osiągnięć itd.), wykorzystując ich interaktywny język, np. specyficzne komunikaty systemowe, statystyki bohaterów czy charakterystyki przedmiotów. Narracja ta musi przestrzegać zasad gry, jednocześnie wypełniając ją konfliktami i dramaturgią, wynikającymi z obecności bohatera w wirtualnej rzeczywistości. Właśnie na to czekali czytelnicy będący równocześnie graczami!

Książki LitRPG nie są jednak tradycyjnymi adaptacjami gier. Z reguły akcja toczy się w fikcyjnych światach gier będących w całości wytworem wyobraźni pisarza (Phantom Server Liwadnego czy Barliona Machanienki), a co za tym idzie, wypełnionymi unikatowymi elementami i atrybutami niepojawiającymi się w znanych graczom tytułach. Tego typu powieści z pewnością spodobają się wielbicielom klasycznych gier RPG, ale i fanom rozgrywki w stylu Minecrafta. Powieści LitRPG napisane są tak, że czytelnik zanurza się całkowicie w świecie gry. Ta immersja sprawia, że zaczyna żyć przeżyciami bohatera, a identyfikując się z nim, czuje się, jakby to on zdobywał kolejne osiągniecia, realizował podnoszące poziom postaci zadania i walczył z bossami fikcyjnego świata; więcej: dzięki temu, że w odróżnieniu od gier fabuła i świat powieści LitRPG nie są ograniczone żadnymi uwarunkowaniami sprzętowymi czy programowymi, a jedynie wyobraźnią pisarza, postaci i wydarzenia przedstawione w książkach mają o wiele głębszy psychologiczny i socjologiczny rys. Dzięki temu LitRPG nie odstaje poziomem od regularnych powieści sensacyjnych, dodając do nich to, czego tak bardzo pragną gracze: wirtualny, pełen nowych reguł i właściwości świat gry. Dzięki wciąż rosnącej grupie wiernych czytelników pochłaniających kultowe powieści i serie takie jak Sword Art Online, Ready Player One oraz The Legendary Moonlight Sculptor, LitRPG zyskało miano oficjalnego gatunku powieściowego. Swoją klasyfikację oraz nazwę zawdzięcza rosyjskiemu wydawnictwu ESKMO, które z sukcesem wprowadziło LitRPG na półki rosyjskich bibliotek i księgarń w 2012 roku. Od tamtej pory opublikowano w Rosji dziesiątki powieści osadzonych w światach gry, a wiele z nich stało się krajowymi bestsellerami (The Dark Herbalist A. Atamanowa czy Droga Szamana W. Machanienki).


Wasilij Michajłowicz Machanienko urodził się 20 kwietnia 1981 roku w Siewierodwińsku w Rosji. Mieszkał w Mohylewie, Biełgorodzie (tu w 2004 roku ukończył studia na Wydziale Fizyki i Matematyki miejscowego uniwersytetu) i Moskwie, gdzie pracował w branży IT, zajmując się między innymi projektami wdrożeniowymi SAP. Obecnie koncentruje się na twórczości literackiej, a w szczególności na LitRPG – nowym, dynamicznie rozwijającym się podgatunku fantasy i science fiction. Jest też zapalonym graczem i wielkim fanem „World of Warcraft” – gra oczywiście szamanem, podobnie jak główny bohater jego powieści. Nawet imię szamana (Machan) jest takie samo zarówno w grze, jak i w serii książek. Swoją pierwszą powieść o życiu szamana i jego towarzyszy, którzy utknęli w surowym, nieznającym litości wirtualnym świecie Barliony, opublikował w 2012 roku na stronie „Samizdat”. Droga szamana dała początek całej serii książek, która liczy obecnie siedem tytułów i została przełożona na angielski, niemiecki, czeski, koreański i polski.

Opublikował także dwie części serii „Tiemnyj paładin” (ang. „The Dark Paladin”) oraz zapoczątkował serię LitRPG o tematyce science fiction, zatytułowaną „Galaktiona”. Pierwsza cześć osadzona w świecie kosmicznego symulatora jest już dostępna w języku angielskim („Start the Game!”). Machanienko wydał również komiks oparty na swojej bestsellerowej serii „The Way of Shaman”. Angielskie tłumaczenie jest dostępne pod adresem: https://www.comixology.com/The-Way-of-the-Shaman/comics-series/90505. Można też odwiedzić stronę autora: http://mahanenko.ru/en/Comics-1.


comments powered by Disqus