„Hrabstwo Harrow” tom 4: „Rodzina” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 21-05-2018 21:54 ()


Mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się na fotografii. Emmy poznała właśnie swoją, prawdziwą i jedyną. Czy powrót na łono familii odbędzie się bez komplikacji, czy pojawienie się dziwnych postaci o zbliżonych do niej umiejętnościach będzie zwiastować kłopoty dla hrabstwa Harrow?  

Aura tajemnicy jest nieodłącznym elementem opowieści snutej przez Cullena Bunna. Kryjące się w gęstwinie leśnej niesamowite i przerażające stwory, niekiedy pochodzące nie z tego świata, wpisują się w malowniczy folklor Harrow. Są tak samo stare, jak hrabstwo. Czy były tam od zarania dziejów, czy dał im początek niegodny czyn zbuntowanej wiedźmy? Twórcy serii sięgają po przeszłość Emmy, retrospekcje koncertują się na ludzkiej rodzinie dziewczyny, ale także istotach, które uważają ją za część swego świata. Tak oto poznaje ona swoje losy, a także przeznaczenie, które niekoniecznie pokrywa się z jej wyobrażeniami.  

Hrabstwo Harrow zostało napiętnowane przez Hester, która nie tylko zasiała strach wśród mieszkańców, ale podporządkowała sobie większość lokalnych stworów. Stała się zagrożeniem dla pozostałych istot obdarzonych nadnaturalnymi zdolnościami. Widzieli ją w swoich szeregach, by mieć blisko siebie niezrównoważone monstrum w ludzkiej powłoce dążące do uzyskania jeszcze większej mocy. Sprawy potoczyły się jednak nie po ich myśli. Nauczeni doświadczeniem drugi raz nie popełnią tego samego błędu, toteż ich pojawienie się w życiu Emmy nadal kierowane jest lękiem przed osobą o nieograniczonej mocy, ale tym razem starają się przeciągnąć ją na swoją stronę. Czy dziewczyna da się uwieść opowieściom o potężnych istotach, ich magicznej rezydencji oraz rzekomym pokrewieństwie?

Cullen Bunn niespiesznie odsłania kolejne fragmenty przeszłości Emmy. Rozbudowuje mitologię wyjątkowego miejsca, jakim jest Harrow, kreśli obrazy poszczególnych fantastycznych istot. Groza nie czai się tu wyłącznie w leśnej głuszy, ale skrywa się również w przepastnych izbach domu spotkań czy przerażających grymasach twarzy i upiornych uśmiechach. Dzięki intensywnym pociągnięciom akwareli czerwień w komiksie mieni się odcieniem krwi, nadając całości gotyckiej estetyki. Ilustracje Tylera Crooka niezmiennie pozostają najmocniejszą stroną komiksu.

Hrabstwo Harrow to unikalne połączenie horroru, gore i wiejskiej przypowieści. Świat Emmy stale się rozrasta, a twórcy z powodzeniem rozbudowują galerię nadprzyrodzonych istot. Nawet najgłębiej skrywane tajemnice nie są w stanie odciągnąć bohaterki od tego przeklętego miejsca albo jest ono tylko kolejną fantasmagorią stworzoną przez umysł nastoletniej wiedźmy. Z pewnością kolejne tomy rzucą nieco więcej światła na prawdziwą historię Emmy. Nie sposób też nie zauważyć, że jej moc niebezpiecznie przybiera na sile. Zapowiada to jeszcze mnóstwo atrakcji.

 

Tytuł: Hrabstwo Harrow tom 4: Rodzina

 • Scenariusz: Cullen Bunn
 • Rysunki: Tyler Crook
 • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Liczba stron: 120
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • ISBN: 978-83-65938-14-5
 • Wydanie pierwsze
 • Premiera: 22 maja 2018 r.
 • Cena: 55 zł

  Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus