„Transmetropolitan” tom 1 - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 14-05-2018 23:28 ()


Świat potrafi kusić – pięknem, wyuzdaniem, dzikością – nęcić i fascynować, a to choćby z uwagi na cywilizacyjny rozwój i przyprawiać o prawdziwy zawrót głowy – zwłaszcza po psychoaktywnych środkach filtrujących ludzką wrażliwość. „Transmetropolitan”, jedno z arcydzieł światowego komiksu od Vertigo, ponownie na polskim rynku!

Warren Ellis, pomysłodawca scenariusza, wykoncypował szalenie interesująca wizję świata z niedalekiej przyszłości, w której społeczeństwo – żywo pulsujący organizm – trawi choroba dziko postępującego konsumpcjonizmu. Ale nie tylko z tego względu obraz Ellisa przynosi dosyć pesymistyczne refleksje. Bo ludzkość w interpretacji Brytyjskiego scenarzysty zniewolona jest przez wszelakie używki, które zapewniają chwilowe hedonistyczne doznania, jednak równocześnie potęgują poczucie bezsensu ludzkiej egzystencji. W takim świecie egzystuje on, jedyny i niepowtarzalny, Pająk Jeruzalem.

Jeruzalem to dziennikarz obdarzony wyjątkowym piórem i absolutnie genialnym zmysłem do obserwacji, dzięki któremu potrafi oceniać ludzi, przestrzegać (a przede wszystkim łamać) zasad i... zachowywać zdrowy rozsądek. Mimo że jest cynikiem, bywa totalnie niebezpieczny, wulgarny, niezrównoważony, to jest on postacią, do której nie sposób nie poczuć sympatii. Bo kochamy takich charakterników!

Ellis potrafi snuć niezwykle zajmujące historie opatrzone społeczno-politycznym komentarzem odnoszącym się do (nie)możliwości buntu jednostki, istnienia w systemie, który warunkuje ludzkie życie. Jest w tym gorzka (pesymistyczna), ale również pieprzna (psychodeliczne wizje) wizja, pewna zadziwiająca refleksyjność. Sugestywne uczucie jest potęgowane przez wizualne dokonania Derecka Robertsona, który w swoim stylu kreśli całkiem realistyczne, choć równocześnie nieco karykaturalne. Drapieżne i eleganckie zarazem. Prace rzeczonego są też bardzo oryginalnie koncepcyjne, a to ze względu na to, w jaki sposób (i przez co) uwarunkowany jest ten świat – a mowa o technologicznym postępie. Cyberpunk potrafi przerażać i fascynować. Tak jest właśnie i w tym przypadku.

„Transmetropolitan” to absolutna klasyka gatunku i jeden z ważniejszych tytułów w katalogu legendarnego wydawnictwa Vertigo. Opowieść międzygatunkowa, w której udało się zawrzeć niezwykle istotne pytania odnoszące się do sensu ludzkiej egzystencji, społecznych zasad, nakazów, psychodelicznych wizji, a także – rzecz nie do przecenienia – tego, czym jest i jak definiujemy własną wolność. Seria, którą powinien znać każdy szanujący się fan historii obrazkowych.

 

Tytuł: Transmetropolitan tom 1

  • Scenariusz: Warren Ellis
  • Rysunki: Darick Robertson
  • Przekład: Krzysztof Uliszewski
  • Wydawca: Egmont
  • Oprawa: twarda
  • Objętość: 288 stron
  • Format: 170x260
  • ISBN: 978-83-281-3407-2
  • Cena: 89,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus