„Krasnolud Nap" tom 2: „Diamenty są bezpieczne" - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 13-05-2018 21:55 ()


Konkurs imienia Janusza Christy to inicjatywa prężnie się rozwijająca, a wydawnictwo Egmont sukcesywnie dostarcza kolejnych albumów twórców, którzy zdecydowali się wziąć w niej udział. Do sprzedaży trafił drugi tom Krasnoluda Napa autorstwa Macieja Jasińskiego i Krzysztofa Trystuły.

Po burzliwych wydarzeniach ze Smoczej krainy Nap sumiennie wywiązuje się ze swojej służby u króla krasnoludów. Nieważne, jakie zadanie zostanie mu przydzielone, haruje w pocie czoła na Górze Tysiąca Wiatrów. Z utęsknieniem odlicza już ostatnie chwile do końca swej posługi. W ferworze walki w smoczym żłobku wpada jednak na tajemniczą postać, która pośpiesznie ucieka z góry. Tymczasem jego przyjaciele – księżniczka Klara i Roderick - zmierzają właśnie w odwiedziny do krasnoluda, zabierając ze sobą Kssoba, który przeszedł udaną terapię antyamnezyjną. Po drodze jednak zostają pojmani przez poddanych króla jako współsprawcy zuchwałej kradzieży. Oto bowiem okazuje się, że Nap jest numerem jednym wśród poszukiwanych złodziei w królestwie. Odważył się zabrać królewską koronę.

Tym razem Nap nie szuka kłopotów, a pada ofiarą pechowego zbiegu okoliczności. To na nim jednak ciąży oskarżenie i będzie musiał znaleźć prawdziwego sprawcę, a zarazem uwolnić przyjaciół z niewoli. Drugi tom serii – Diamenty są bezpieczne – charakteryzuje się dynamiczniejszą akcją niż poprzedni album. Twórcy nie szczędzą też detali fantastycznej świata, snując opowieść o dwóch braciach i początkach smoczek krainy. Maciej Jasiński nadał perypetiom Napa mocno przygodowego kształtu, nasączając fabułę nowymi postaciami i zajmującymi zwrotami akcji. Nie zabrakło również rozpoznawalnego dla serii humoru, a ilość gagów jest znacznie większa niż w poprzedniej odsłonie.

Smocza kraina prezentuje się fantastycznie i widowiskowo dzięki ilustracjom Krzysztofa Trystuły. Rysunki z powodzeniem wzbudzą zainteresowanie młodego czytelnika, zabierając go w niezwykle barwny i pełen szczegółów świat. Istotną rolę odgrywa tu intensywna i mocna kolorystyka, która podkreśla osobliwość i niepowtarzalność tej krainy. Całość uzupełnia galeria nowych postaci generujących sporo komizmu słownego i sytuacyjnego.  Rozbudowanie szeregu postaci, zwłaszcza o ekipę ratunkową znacznie ożywiło fabułę. Jest tu bowiem miejsce zarówno na pokazanie spektakularnych ucieczek czy konfrontacji, jak i odrobinę dydaktyki.    

Drugi tom przygód krasnoluda Napa i jego przyjaciół pochłania się błyskawicznie. To zasługa wciągającej i dynamicznej historii, znacznie rozbudowanej względem premierowego albumu, a także nasączonej większą dawką humoru. Diamenty są wieczne powinny z powodzeniem zadowolić zarówno młodszego, jak i starszego czytelnika. Nie jest to też zapewne ostatnie słowo autorów i możemy się spodziewać kolejnych przypadków odważnego i zaradnego Napa.

 

Tytuł: „Krasnolud Nap" tom 2: „Diamenty są bezpieczne"

  • Scenariusz: Maciej Jasiński
  • Rysunki: Krzysztof Trystuła
  • Wydawca: Egmont
  • Data publikacji: 17.05.2018 r.
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kreda
  • Objętość: 40 stron
  • Format: 215x290
  • ISBN-13:9788328127357
  • Cena: 24,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus