„Cross x Regalia” - recenzja

Autor: Anna Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 11-04-2018 13:12 ()


Hasero Inumi jest licealistą, ale oprócz codziennej nauki ma jeszcze jedno zajęcie, a mianowicie jest „ochroniarzem za tysiąc jenów”, jak sam o sobie mówi. Brzmi jak przezwisko, ale dla młodego chłopaka jest to prawdziwa praca, w którą wkłada on dużo serca i swoje obowiązki traktuje bardzo poważnie. Nawet jeśli przychodzi mu ochraniać kogoś tak nietypowego, jak… Nata, którą pewnego dnia znajduje w bocznej uliczce w dość dziwnej scenerii. A mianowicie, niedaleko ludzi, którzy z niewiadomych przyczyn leżą bez oznak życia.

Motyw ochroniarza, jak i nawiązywania się przyjaźni między dwojgiem nieznajomych to dość popularne zainicjowanie historii, ale połączenie z elementami fantastyki, udanymi rysunkami oraz dynamiczną akcją sprawia, że „Cross x Regalia” czyta się całkiem przyjemnie. Zostajemy wciągnięci w pościg za Natą, która okazuje się kimś więcej niż człowiekiem, a mianowicie jest tzw. Kisen, czyli wampirem pochłaniającym energią życiową ki. Poza tym jest dodatkowo obdarzona specjalną mocą, którą każdy chce zawładnąć. Za dziewczyną w pościg ruszają inne wampiry. Czy Hasero uda się ją ochronić przed oprawcami, a może to ona będzie musiała obronić jego?

Fabuła jest pełna pościgów, widowiskowych walk i zwrotów akcja. Czasami aż trudno nadążyć, ale na pewno nie można się nudzić. Bardziej postawiono na dynamiczną akcję niż zagłębianie się w charaktery postaci, więc oprócz pary głównych bohaterów reszta wydaje się tylko tłem. Jednak trzeba mieć na uwadze, że to, co zostało wydane w mandze to dopiero początek przygody, gdyż „Cross x Regalia” jest oparta na podstawie light novel autorstwa Sanda Makoto, która liczy sobie osiem tomów, a w wersji zilustrowanej przez Nariie Shinichirou zawiera jedynie pierwszą część.

Manga w oryginale została wydana w wersji dwutomowej, polscy czytelnicy otrzymali integral zawierający całość. Pomimo że pewien etap historii jest zamknięty, to czuje się, że jest to dobry wstęp do dalszej części, a przedstawienie postaci pozostawia lekki niedosyt. Oczywiście można czytać tę pozycję oddzielnie i spodoba się ona wszystkim, którzy lubią opowieści o tym, jak spotyka się dwoje młodych bohaterów, pełno jest walk i dodatkowo wszystko zostało ubrane w piękne rysunki, w lekkim stylu ecchi (powinien się spodobać nawet tym, którzy nie przesadzają za zbytnim podkreślaniem kobiecych kształtów). Dla pozostałych, których wciągnie przygoda Hasero i Naty pozostaje mieć nadzieję, że może kiedyś przyjdzie im przeczytać całość w nowelce.

Tytuł: „Cross x Regalia”

  • Scenariusz: Makoto Sanda
  • Rysunki: Shinichirou Nariie
  • Wydawca: Waneko
  • Premiera: 03.2018 r.
  • Oprawa: miękka
  • Format: A5
  • Papier: offset
  • Druk: cz-b
  • Stron: 376
  • Cena: 27,99 zł

 

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus