"Rozdroża cienistego szlaku. Melodia Litny" Łukasz Jabłoński - zapowiedź

Autor: Zysk i Spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 13-03-2018 10:41 ()


Już 26 marca odbędzie się premiera powieści Łukasza Jabłońskiego "Rozdroża cienistego szlaku. Melodia Litny". To wspaniała i porywająca powieść wprowadzająca w całkowicie nowy fantastyczny świat, w którym jednak można odnaleźć echa słowiańskiej kultury (szczególnie przez wzgląd na przepiękny, lekko archaizowany język). "Rozdroża..." to literacki debiut, który ma wszelkie zadatki by stać się powieścią na miarę klasyki polskiej literatury fantasy.
 
Wilczy kieł dla morderców, byczy róg dla gwałtowników, wężowy język dla stręczycieli – magiczne tatuaże piętnujące zbrodniarzy wszelkiej maści. Czy odważysz się poznać wyklętych?
 
 
Wkraczającym na rozdroża cienistego szlaku nie dane jest rozkoszować się sielankową aurą czy towarzystwem śmiałków bez skazy. To przede wszystkim kręgi napiętnowanych morderców, rabowników czy nierządnic. Łgarstwa, spiski i walka o wpływy – oto codzienność Bastionu. Tam właśnie trafisz wespół z przywódcą osady, Thoregarem, oraz młodym banitą Malbo. Ostatni z wyklętych zapewne nieraz zająknie się na temat nieodległych czasów, gdy był jeszcze cesarzem Dwóch Oceanów. Czy Malbo zazna w Bastionie odmiany losu? Wsłuchaj się uważnie w historię jego ojca, której echa nawiedzają cienisty szlak, a być może zdołasz przewidzieć odpowiedź. O ile pozostali wyklęci darują Ci chwilę wytchnienia…
 
 
"Kiedy staję naprzeciw wspaniałego obrazu uśmiecham się. To wyraz czystej przyjemności obcowania z pięknem, które wzbudza emocje. Powiem tyle – czytając tę książkę również się uśmiechałam."

Marta Krajewska, autorka powieści "Idź i czekaj mrozów" oraz "Noc między Tam i Tu"
 

W „Rozdrożach cienistego szlaku” jest wszystko, co powinna mieć książka z tego gatunku: porywające walki, romanse, zdrady i potężną magię. Bohaterowie są niejednokrotnie dwuznaczni, a ich wybory zazwyczaj okazują się mniej trafne, niż zakładali, co owocuje lawiną przygód i – nierzadko – większą ilością kłopotów. Całość utrzymana w lekkim stylu, napisana nieco archaizowanym językiem, z historią toczącą się w dwóch planach czasowych, co pozwala nam spojrzeć na powieściowe uniwersum z szerszej perspektywy. Ta, pokaźnej objętości, powieść to również solidny kawał wyśmienitej rozrywki. Jeśli lubicie historie w stylu „ Krainy Martwej Ziemi”, to „Rozdroża cienistego szlaku” są książką dla Was.

Mariusz Wojteczek, autor „Ballady morderców i inne opowiadania”


comments powered by Disqus