„Niezwykła podróż” tom 3 - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 09-03-2018 22:39 ()


Finał niesamowitych przygód Noemi i Emiliena wydaje się bliski. Młodzi wyruszają w podróż swojego życia do Nowego Jorku, gdzie czeka na nich zacięta rywalizacja w konkursie imienia Juliusza Verne’a. Zagrożenie ze strony Trzeciej Osi nie maleje, ale bohaterowie nie mają wyboru, jeśli chcą odkryć, kto stoi za zniknięciem ojca Emiliena. Wspólnie z przyjaciółmi podejmują trud podróży, podczas której nie zamierzają próżnować. Uczestnicy niecodziennej rywalizacji nie wzbudzają zaufania, więc odrobina inwigilacji konkurentów do prestiżowej nagrody to zarówno odważne, jak i niebezpieczne posunięcie. Dzieciaki nie mają nic do stracenia, ich prototyp maszyny robi za przynętę dla potencjalnego złodzieja. Czy uda im się w końcu odkryć prawdę?

Trzeci album Niezwykłej podróży jest jak dotąd najlepszym osiągnięciem duetu Filippi i Camboni. Wątek szpiegowski i przygodowy przeplata się z dynamiczną akcją, w której aż roi się od twistów. Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem? Do samego końca trwa tasowanie bohaterów. Trzeba przyznać, że finał historii zaskakuje, a częste  i niepokojące odkrycia postaci nakręcają spiralę napięcia. Bez wątpienia jest to przemyślany i atrakcyjny finał, który wynagradza nieco niemrawą narrację dwóch poprzednich albumów. Odkrywaniu kolejnych kart towarzyszy skrupulatne nakreślenie intrygi. Filippi nie pozwala się nudzić, a kolejne rewelacje nadają opowieści klimatu rozwiązywanej  

Niezwykłą podróż pochłania się z zapartym tchem. Również ilustracje robią ogromne wrażenie. Lokacje wyglądają obłędnie podobnie jak przeróżne maszyny. Alternatywna rzeczywistości, w której nadal trwa pierwsza wojna światowa, cechuje retro futurystyczna wizja. Fundamentalną rolę odgrywa tu myśl techniczna, będąca głównych atutem opowieści. Poszukiwania ojca przez dzieciaków wybijają się na pierwszy plan, co nie przeszkadzało autorom w nasączeniu fabuły tak wielką ilością gadżetów i urządzeń. Kreacja fantastycznego świata to niezaprzeczalny atut tego tytułu. Statki powietrzne i inne prototypy maszyn stanowią przejaw niezwykłej wyobraźni autorów, którzy wiedzieli, jak uczynić swoją wizję atrakcyjną dla czytelnika. W niniejszym tomie poznajemy odpowiedzi na wszelkie pytania, a liczba twistów zapewnia odpowiednią porcję wrażeń.

Niezwykła podróży to przejaw solidnej pracy, która powinna przypaść do gustu czytelnikom doceniających zarówno wartką akcję, jak i kilka zagadek do rozwikłania. Warto zapoznać się z finałem tej opowieści, gdyż już na horyzoncie pojawiła się zapowiedź kontynuacji. Wydawnictwo Kurc idzie dalej za ciosem, co powinno ucieszyć miłośników powieści Verne’a. Ich duch unosi się nad dziełem Filippiego i Camboniego. Trzeba tylko dać się porwać tej urokliwej wizji.

 

Tytuł: „Niezwykła podróż" tom 3

 • Scenariusz: Denis-Pierre Filippi
 • Rysunki: Silvio Camboni
 • Tłumaczenie: Jakub Syty
 • Skład: Jarek Obważanek
 • liczba stron: 52
 • format: 215 x 290 mm
 • oprawa: miękka
 • druk: kolorowy
 • papier: kredowy
 • data wydania: 21 luty 2018 r.
 • ISBN 978-83-947753-7-7
 • wydanie: I
 • cena: 38 zł

 Dziękujemy wydawnictwu Kurc za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus