Agata Suchocka „Woła mnie ciemność” - recenzja

Autor: Luiza Dobrzyńska Redaktor: Motyl

Dodane: 08-02-2018 22:53 ()


Wszyscy kochamy wampiry. Sądząc po popycie, jest to wręcz aksjomat niepodlegający żadnej dyskusji. Wielka popularność zaszkodziła jednak pierwotnemu – a więc kanonicznemu – wizerunkowi wampirów. Ich ewolucja poszła w zupełnie nieprzewidzianym kierunku, tworząc z ponurego, samotnego krwiopijcy metroseksualnego chłoptasia, bardziej pasującego do „High School Musical” niż do „Draculi” Brama Stokera. Za taki rozwój zdarzeń można po części winić Anne Rice, która stworzyła uwspółcześniony wizerunek wampira, jednak byłoby to grube uproszczenie. Wielu późniejszych pisarzy dokonało dzieła destrukcji, która doprowadziła samą ideę wampiryzmu na skraj absurdalnej śmieszności.

Jedno jest pewne: bohaterowie „Wywiadu z wampirem” nie mają nic wspólnego z wymoczkami opisywanymi w powieścidłach typu „Zmierzch”. Jest w nich za to ta sama żądza krwi i bezwzględność, co w ich dalekim przodku rodem z Transylwanii. I takie też są postacie z książki Agaty Suchockiej „Woła mnie ciemność”, otwierającej cały cykl powieściowy. Ta pozycja to absolutny unikat na naszym rynku, a jej autorka zasługuje chyba w pełni na tytuł „polskiej Anne Rice”.

Syn plantatora z Luizjany, Armagnac Jardineux, w wieku dwudziestu trzech lat traci rodzinę i dom. Szukając swego miejsca w świecie, wyjeżdża do Europy, gdzie jego talent muzyczny ma przynieść mu sławę. Nie wszystko jednak idzie tak, jak sobie zaplanował. Spotkanie z niemieckim skrzypkiem Lotharem staje się punktem zwrotnym w jego życiu. Zauroczony nowym znajomym nie od razu dostrzega, że przystojny Niemiec ma wobec niego bardzo konkretne plany, wykraczające daleko poza dawane wspólnie koncerty na salonach. Z jego namowy łamie swe dotychczasowe zasady, nurza się w rozpuście i staje rozrywanym bon vivantem. Wszystko jednak ulega przerażającej zmianie, gdy na jego drodze staje mentor Lothara, obdarzony ponurą charyzmą lord Huntington...

Agata Suchocka przedstawia czytelnikom obraz świata pełnego zepsucia, w którym funkcjonują jej bohaterowie. Nikt tam nie wie ani też nie podejrzewa, że ekscentryczni młodzi artyści to w istocie krwiożercze stwory, znane z legend i opowieści. Ich wzajemne relacje nie budzą niczyjego zdziwienia, bo przecież środowisko, w którym się obracają, samo w sobie jest zgniłe moralnie aż do korzeni. A oni sami korzystają z uroków życia, ile się da, uważając jedynie, by nikt postronny nie poznał ich tajemnicy. Są młodzi, piękni, utalentowani i wyzwoleni od wszelkich krępujących ludzkość więzów. Nie odczuwają wyrzutów sumienia i chwytają z życia, ile się da. Wszystko jednak ma swoją cenę, o czym przyjdzie się im wreszcie przekonać. Autorka opowiada o ich perypetiach, umiejętnie grając na emocjach czytelników i bezbłędnie budując przesycony grozą i libertyńską seksualnością nastrój.

W książce zwraca uwagę specyficzny język. Może się zdawać, że jest nieco zbyt kwiecisty jak na współczesną powieść, kojarzący się czasem ze stylem literackim dwudziestolecia międzywojennego, ale to świadomy chwyt. W końcu mamy do czynienia z zapiskami samego Armagnaca, który z pewnością używał w swym pamiętniku innego słownictwa i odmiennych sformułowań niż pisarze XXI wieku. Chociaż książka jest bardzo śmiała erotycznie, to nie znajdzie się w niej ani krzty wulgarności, tak obecnie popularnej w literaturze. Autorka ma znakomite, artystyczne wyczucie smaku. Czytelnik, szczególnie bardziej pruderyjny, może się czasem żachnąć podczas lektury, ale nigdy nie będzie mógł powiedzieć, że zrobiło mu się niedobrze. A to jest niestety bolączka wielu współczesnych powieści, że sprawy erotyczne są w nich opisane z finezją rzeźnika i zupełnie niepotrzebną prymitywną dosłownością.

Agata Suchocka udowodniła, że nie tylko zagraniczni autorzy umieją dobrze pisać historie z gatunku paranormal romance, można ich znaleźć też na naszym podwórku. Wydawnictwo INITIUM uhonorowało jej dzieło godną pozazdroszczenia, prawdziwie profesjonalną oprawą, która będzie się pięknie prezentować na każdej bibliofilskiej półce.

 

Tytuł: „Woła mnie ciemność”

  • Autor: Agata Suchocka
  • Cykl: „Daję ci wieczność”
  • Tom: 1
  • Gatunek: paranormal
  • Okładka: miękka
  • Ilość stron: 384
  • Premiera: 14.02. 2018
  • Wydawnictwo: INITIUM
  • ISBN: 978-83-62577-66-8
  • Cena: 44.90 zł


comments powered by Disqus