„Słyszę twój głos” - recenzja

Autor: Ania Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 05-02-2018 17:13 ()


Ryou Aihara to nieśmiała licealistka mająca problem z nawiązywaniem znajomości i rozmową. Brak telefonu komórkowego, który stał się codziennym elementem życia młodzieży, tylko potęguje jej uczucia. Osamotniona, niezwierzająca się nikomu dziewczyna ucieka w swoją wyobraźnię. Marzy o idealnym dla siebie telefonie. Widzi jego kształt, kolor, dobiera dzwonki, a pewnego dnia zaczyna słyszeć w głowie jego dźwięki: alarm budzika, czy ustawioną melodię. Przestraszona zaczyna się zastanawiać, czy dzieje się to naprawdę, czy to tylko figiel jej umysłu. Do czasu aż dochodzi do połączenia i rozmowy z Shinyą Nozakim, tak jak ona trzymającym się na uboczu licealiście, który wymyślił sobie telefon.

„Słyszę twój głos” to manga, która powstała na podstawie opowiadania Otsuichiego (w Polsce można było już przeczytać „Goth” jego autorstwa) i została zilustrowana przez Hiro Kiyoharę. Warto też wspomnieć o tym, że ta historia doczekała się również ekranizacji anime. Jest to bardzo klimatyczna opowieść, melancholijna ocierająca się nawet o melodramat. Jednocześnie niesie ze sobą też pozytywne emocje. Pokazuje, jak drugi człowiek może pomóc pokonać samotność i nieśmiałość, dodać pewności siebie i to nawet, będąc daleko. Czasami wystarczy, aby ktoś wysłuchał. Trzeba też zauważyć, że jest to historia z elementami nadprzyrodzonymi (wymyślony telefon, przesunięcia w czasie), jednak podkreśla to tylko jej niezwykłość.

„Słyszę twój głos” to tytuł skierowany do czytelników, którzy nie boją się uronić kilku łez nad niemożnością zmiany przeznaczenia, lubiących historie zawierające zarówno pozytywne przesłanie, jak i nutkę dramatyzmu. Jeśli ktoś oczekiwałby jednak szczęśliwej, romantycznej opowieści, to nie jest to pozycja dla niego.

Warto również pochylić się nad wyrazem tytułu oraz okładki. Postać głównej bohaterki jakby wyłaniająca się z nicości jest jak głos, który pojawia się w ciszy, co ma znaczenie w przypadku jednego z bohaterów. Od strony graficznej manga prezentuje się bardzo dobrze, rysunki Hiro Kiyohary są bardzo przyjemne dla oka i udanie ilustrują napisaną przez Otsuichiego historię. Na końcu znajdziemy również posłowie autora, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, jak powstało jego opowiadanie.  Polecam.

 

Tytuł: „Słyszę twój głos”

  • Scenariusz: Otsuichi
  • Rysunki: Hiro Kiyohara
  • Wydawca: Waneko
  • Premiera: 12.2017 r.
  • Oprawa: miękka
  • Format: A5
  • Papier: offset
  • Druk: cz-b
  • Stron: 196
  • Cena: 21,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus