„Amulet" księga 3: „Zaginione miasto" - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 27-01-2018 22:41 ()


Ponoć w każdej legendzie znaleźć można choćby malutko ziarenko prawdy. Czy tytułowe „Zaginione miasto” z trzeciego albumu serii „Amulet” istnieje zatem nie tylko w podaniach, ale i rzeczywistości? Wyobraźnia jako siła napędzająca marzenia – a jakże! W komiksie Kazu Kiubuishiego znaleźć można wiele interesujących tematów. I to dla bardzo różnych odbiorców.

Bo „Amulet” to baśń z uniwersalnymi motywami i archetypicznymi postaciami, która swoją unikalność zawdzięcza sposobowi, w jakim są one połączone. Steampunkowa stylistyka i motywy fantasy,  ujęte w plastycznej formie przywodzącej na myśl najpiękniejsze obrazy z japońskiego studia Ghibli, potrafią oczarować.

Historia w trzecim tomie zaczyna się od przywołania postaci księcia mrocznych elfów, Trellisa, którego zadaniem jest polowanie na głównych bohaterów „Amuletu”. Niezrealizowanie misji wiąże się dla niego z przykrymi konsekwencjami – jego ojciec nie znosi bowiem porażki. Stąd też na planie wydarzeń pojawia się kolejna postać, niejaki Gabilan, a więc płatny zabójca, który ma pozbyć się rodzeństwa. Ci stoją natomiast przed nie lada wyzwaniem.

Japoński scenarzysta postanowił, że będą oni musieli udać się na poszukiwania zaginionego miasta, w którym przebywają tak zwani Strażnicy, zapewniający równowagę w tym baśniowym uniwersum. Ale czy jest tak naprawdę? Czy na poły legendarne postacie mogą pomóc rodzeństwu?

Emily i Navin muszą konfrontować się z wyzwaniami, dzięki którym dojrzewają jako bohaterowie biorący sprawy w swoje ręce. Ich działaniom przyświecają wartości rodzinne, to pewne, co doskonale współgra również z przygodowym charakterem komiksu. Co wyzwanie, to silnie wygrywane emocje odnoszące się do poświęcenia, miłości rodzeństwa, odwagi czy troski o kogoś bliskiego.

Tym razem Kibuishi wzmocnił nie tylko portrety psychologiczne bohaterów, ale i mitologię świata przedstawionego. Bo od powodzenia misji Emily i Navina zależą tak naprawdę losy całej Alledii. Dane jest nam zatem zobaczyć większe fragmenty świata, w którym jeszcze bardziej uwidoczniono steampunkowego ducha opowieści. Magiczne artefakty, futurystyczna architektura, mnogość ras i mistycznych stworzeń, bogactwo fauny i flory – wszystko żyje! I jest piękne.

„Amulet” stanowi obecnie jeden z najciekawszych komiksowych tytułów dla nastolatków, którzy cenią sobie niebanalne historie i takie też wizualizacje. Fantastyczne przedstawienie w każdym calu, w którym wielka przygoda łączy się z jeszcze większymi tajemnicami do odkrycia.

Tytuł: „Amulet" księga 3: „Zaginione miasto”

  • Scenariusz: Kazu Kibuishi
  • Rysunki: Kazu Kibuishi
  • Wydawca: Planeta Komiksów
  • Data publikacji: 12.2017 r.
  • Oprawa: miękka
  • Format: 150x230 mm
  • Papier: kredowy 
  • Druk: kolor
  • Liczba stron: 208
  • Cena: 49,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Planeta Komiksów za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus