„Tedi i mapa skarbów”- recenzja

Autor: Wojciech Wilk Redaktor: Motyl

Dodane: 26-01-2018 23:23 ()


Przed sześciu laty animacja Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta została przychylnie przyjęta przez widzów, a także całkiem nieźle poradziła sobie w box office, więc można było się spodziewać kontynuacji.

Tym razem fabuła skupia się na poszukiwaniach legendarnego naszyjnika króla Midasa, który dawał mu ogromną moc, a mianowicie przemieniania wszystkiego, co dotknie w złoto. Tedi Jones wyrusza do Los Angeles, gdzie Sara Lavroff dokonała epokowego odkrycia. Niestety dziewczyna zostaje uprowadzona, a Tedi rusza jej na ratunek. Stawka wyścigu o skarb Midasa jest ogromna.

Nie da się ukryć, że twórcy Tediego i mapa skarbów inspirowali się dwoma obrazami ze szlachetnego gatunku kina nowej przygody. Chodzi o perypetie Indiany Jonesa i Lary Croft. Tedi to taki biedny Indy, a Sara ma być podróbką Lary. Szalone pościgi, schematyczna fabuła i zero zaskoczenia — to główne atuty tej animowanej opowiastki dla najmłodszych. Oczywiście nie należy być surowym w ocenie, wszak to tylko produkcja skierowana do młodego widza, ale ilość naiwnych i infantylnych rozwiązań z miejsca obniża jej wartość. Poważne i dramatyczne wątki są przecinane komediowymi wstawkami z Mumią, na której barki złożono praktycznie cały humor w filmie. Nie ukrywam, są to, co fajniejsze fragmenty tej produkcji, ale wciąż nasuwa się skojarzenie, że to wszystko już gdzieś było.

Porównując przygody Tediego do animacji ze sztandarowych wytwórni, widać również wielki dysonans realizatorski. Pod względem technicznym omawiana bajeczka nie dorasta do pięt produkcjom największych graczy na rynku. Bohaterowie dość często mają zbyt plastikowe buźki, by wyrażać emocje.

Jeśli kogoś nie razi uboga animacja i wtórne pomysły, a czerpie radość z dynamicznej akcji z przygodowym zacięciem, to nowe perypetie Tediego i spółki przypadną mu do gustu. W innym przypadku warto wybrać się na coś innego.

Ocena: 4,5/10

Tytuł: „Tedi i mapa skarbów” 

Reżyseria: Enrique Gato

Scenariusz: Jordi Gasull

Obsada:

  • Óscar Barberán            
  • Michelle Jenner        
  • Adriana Ugarte    
  • Luis Posada                
  • Miguel Ángel Jenner
  • José Corbacho   

Muzyka: Zacarías M. de la Riva

Montaż: Alexander Adams   

Czas trwania: 86 minut

 Dziękujemy Cinema City za udostępnienie filmu do recenzji. 


comments powered by Disqus