Premiera komiksu "Delta 800: Misja"

Autor: Paweł Chmielewski Redaktor: Motyl

Dodane: 25-01-2018 07:57 ()


Ukazał się trzeci zeszyt z serii “Komiks-Literatura” opublikowany nakładem Stowarzyszenia Twórczego “Zenit” i Magazynu Kulturalnego “Projektor”. Tomik zatytułowany “Delta 800: Misja” jest adaptacją “Jądra ciemności” Josepha Conrada, przeniesioną w realia literatury science fiction.

Scenariusz: Paweł Chmielewski
Rysunki: Tomasz Łukaszczyk
Zeszyt został wydany w nakładzie 250 egz. (24 strony, pełny kolor, format B5)

Podobnie do poprzednich części: “Pułapka Gargancjana” (na podstawie “Cyberiady” Stanisława Lema) i “Kot w butach” (na motywach Charlesa Perraulta) publikacja została sfinansowana w całości w oparciu o zbiórkę crowfoundingową wśród czytelników.

BOHATER, KOMIKS, RYSUNKI: Delta 800 narodził się w 2014 r. w komiksie "Dwanaście prac Delty 800", który ilustrował kampanię przeciw nietolerancji "Inni nie gorsi", organizowaną przez Norway Grants. Nawigator w randze porucznika - Delta 800 odwiedzał z misją badawczą wodną planetę (Ziemię) i kolejno trafiając m.in. do kościoła, szpitala, typowej polskiej rodziny, banku tworzył raport o wykluczeniu społecznym, ze względu na rasę, wyznanie, status  majątkowy, płeć. W trakcie podróży czytelnik poznawał zarysy uniwersum, zbudowanego wokół układu planetarnego Ypsilon (z Jego Szmaragdowością, żółtakami i tajemniczymi księżycami). W 2015 Delta powrócił w dwóch krótkich historiach: "Pięć obsesji Delty 800" (po awarii statku, uwięziony na placu obok nieczynnej galerii sztuki, usiłował walczyć z uzależnieniami, m.in. od historii obrazkowych); "Ósmy księżyc" (wpadając w "smugę cienia" odwiedzał najodleglejszy obiekt w układzie Ypsilon, obserwując skutki eksperymentu tworzenia międzygatunkowego raju dla mieszkańców wszechświata).

W "Misji" - już w randze komandora, wysłany przez enigmatycznych urzędników z szarej (niewidzialnej) gwiazdy - odbywa egzystencjalną podróż do "jądra ciemności" układu Ypsilon. Układ - niegdyś raj wśród otaczających mgławic, miejsce wspaniałych eksperymentów naukowych, przeżywa społeczną i ustrojową katastrofę, staje się kolonią i tanim źródłem bogactw naturalnych. Każdy z trzech zeszytów serii charakteryzuje się odrębną stylistyką. "Misja" została rozegrana w klimatach graficznych nawiązujących do polskiego komiksu lat 70 i 80. znanego odbiory z "Relaxu".


comments powered by Disqus