Stefan Darda „Czarny Wygon" tom 3: „Bisy" - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 05-01-2018 09:44 ()


Stefan Darda po raz kolejny wraca na Roztocze, by opowiedzieć dalsze losy bohaterów poznanych w „Słonecznej Dolinie” i „Starzyźnie”.

Dotychczasowa fabuła „Czarnego Wygonu” zdawała się zamknięta, rozwiązanie akcji nastąpiło w drugim tomie, jednak autor wrócił do cyklu, by opowiedzieć wątki, które wcześniej pojawiły się na marginesie. Faktem jest też, że nie wszystko zostało wyjaśnione z podstawowej fabuły. Czy „Bisy” rzucają nowe światło na to, czego nie dowiedzieliśmy się o historii Starzyzny? Musicie przekonać się sami. Ja powiem tylko, że trzeci tom cyklu wprowadza wielu nowych bohaterów, którzy zostają wplątani w wydarzenia związane z przeklętą roztoczańską wioską.

Bohaterami powieści są znany z poprzednich tomów Witold Uchman, lokalny gospodarz Bogdan Adamowicz oraz bracia Bisy, którzy użyczyli swego nazwiska na tytuł książki. Tom otwiera opowiadanie „Słowo Czarnego”, gdzie przedstawiony zostaje stary Cygan zwany Czarnym. Ciekawym motywem jest jego związek z księdzem Dobrowolskim. Większa liczba postaci sprawia, że fabuła jest bardziej rozbita i wielowątkowa. Jest to dobry zabieg, bo główną oś opowieści widzimy z kilku perspektyw, jednak całość staje się nieco rozmyta. W pewnym momencie straciłem orientację w czasie trwania akcji książki. Było to nieco dezorientujące, ale ostatecznie historia była na tyle wciągająca, że machnąłem ręką i czytałem dalej.

Autor bardzo zręcznie i lekko operuje słowem pisanym. Książkę czytało się z przyjemnością i zaciekawieniem. Moje zainteresowanie napędzało pytanie „co jeszcze można wycisnąć z tego Roztocza?”. Ostatecznie nie powiem, że jestem rozczarowany, ale z całą pewnością muszę sięgnąć po ostatni tom, żeby poczuć satysfakcję z poznania całej historii.

Drugie wydanie „Bisów” jest opracowane na najwyższym poziomie. Widać, że wydawca przykłada się do dopieszczenia książek swojego sztandarowego twórcy. Okładka jest intrygująca, w końcu mamy na niej bohatera, który w poprzednich tomach w ogóle nie występował. Jeśli ktoś nie czytał wcześniejszych wydań, to może zastanawiać się, kim jest owa postać. Ilustracja jest na wysokim poziomie i prezentuje się najlepiej spośród wznowionych tomów. Jednolita szata graficzna prezentuje się zgrabnie, chociaż jakbym miał wybierać, to jednak pierwotne okładki przemawiały do mnie bardziej.
Cały cykl „Czarny Wygon” jest godny polecenia. Nie inaczej rzecz ma się w odniesieniu do trzeciego tomu. Może nie jest to ten sam tajemniczy klimat, który zafascynował czytelników przy „Słonecznej Dolinie”, ale książka stoi naprawdę na wysokim poziomie. Warto spędzić z nią kilka wieczorów.

 

Tytuł: Czarny Wygon tom 3: Bisy

  • Autor: Stefan Darda
  • Wydawnictwo: Videograf
  • Format: 135x210 mm
  • Liczba stron: 280
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • ISBN-13:9788378356059
  • Data wydania: 25 listopada 2017 r. 
  • Cena: 32,90 zł


comments powered by Disqus