„Odrodzenie" tom 1: „Jesteś wśród przyjaciół" - recenzja

Autor: Jakub Syty Redaktor: Motyl

Dodane: 10-11-2017 13:22 ()


Co by było, gdyby martwi zaczęli powracać do świata żywych? Lecz nie jako bezrozumne zombie, tylko w pełni świadome osoby, jakimi byli przed śmiercią. W obliczu takiego niewyjaśnionego zjawiska stają mieszkańcy małego miasteczka w Wisconsin. Odrodzenie staje się jednak tematem szeroko komentowanym w mediach, także lokalna społeczność musi się również borykać z faktem, że oczy całej Ameryki są niejako skierowane na nich. Im dłużej zagadka pozostanie niewyjaśniona, tym więcej może grozić osobom mającym kontakt z tymi, którzy dostali od życia drugą szansę...

Oczywiście w tego typu historiach jak „Revival. Odrodzenie” liczy się nie tylko sam oryginalny pomysł, który może łatwo przyciągnąć zainteresowanych czytelników. Ważne są postaci. Tim Seeley zdecydował się uczynić główną bohaterką młodą policjantkę. Jej życie samo w sobie wydaje się dość skomplikowane. Młoda kobieta samotnie wychowuje synka, jej ojciec, z którym nie ma najlepszych relacji, jest zarazem jej szefem, a młodsza siostra skrywa mroczną tajemnicę‎. Jak widać, codzienne zmagania Dany Cypress stanowią materiał na niezła opowieść obyczajową, tymczasem w nasze ręce trafia horror z domieszką science-fiction.

Z biegiem czasu poznajemy losy innych ważnych dla tej historii postaci – tych, które muszą zmierzyć się z powrotem bliskich, których pożegnali, a także tych, którzy pożegnawszy się z życiem, wrócili do codzienności. Tym, co jeszcze bardziej podkręca atmosferę, jest tajemniczy, jarzący się jasnym światłem duch, który przemierza pobliskie lasy. Jednym słowem komiks jest mocno zagadkowy, na ten moment dużo większy akcent postawiony został na relacje między bohaterami, niż aspekt poszukiwania przyczyny tego, co się stało. Nie ukrywam jednak, że liczę na bardziej angażujące rozwijanie tego właśnie wątku, bo jestem szalenie ciekaw, co też wymyślił scenarzysta, a nominacje do Nagrody Harveya raczej zobowiązują!

Fabuła „Revival. Odrodzenie” przywodzi na myśl solidny odcinek serialu „Z Archiwum X”, z czasów jego świetności. Tylko że mamy do czynienia nie z odcinkiem, a ‎pełnoprawną serią, która już niebawem powinna być dostępna również w telewizyjnej adaptacji. W każdym razie pierwsze pięć rozdziałów komiksu czyta się znakomicie i pozostaje mieć nadzieję, że seria utrzyma poziom w kolejnych tomach.

 

Tytuł: Odrodzenie tom 1: Jesteś wśród przyjaciół

 • Scenariusz: Tim Seeley
 • Rysunki: Mike Norton
 • Tłumaczenie: Robert Ziębiński
 • Wydawca oryginału: Image Comics
 • ISBN: 978-83-8110-175-2
 • Format: 170x260mm
 • Oprawa: miękka
 • Liczba stron: 128
 • druk: kolor
 • Data wydania: 11.10.2017
 • Cena: 40 zł

Dziękujemy wydawnictwu Non Stop Comics za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus