"Przypadek Harolda Cricka" - recenzja

Autor: Kiriana Redaktor: Motyl

Dodane: 07-06-2007 11:08 ()


„Przypadek Harolda Cricka” to nietypowa opowieść o człowieku, którego spotkało niezwykłe doświadczenie. Tajemnicze zdarzenie odkrywa przed bohaterem całkiem nowy świat, o jakim nie miał pojęcia. W jednej chwili zaczyna doceniać swoje życie.

„To historia Harolda Cricka i jego zegarka” - tymi słowami rozpoczyna się film. W istocie o Haroldzie ciężko cokolwiek powiedzieć. Wiedzie on uporządkowane, stateczne życie, w którym każdy dzień nie różni się znacznie od poprzedniego. Crick posiada zapewne jakieś pasje, jednak ukrywa je tak dobrze, że prawdopodobnie sam o nich nie wie. Jedyną radością w życiu tego urzędnika skarbowego jest liczenie. Harold każdego ranka liczy dokładnie ilość pociągnięć szczoteczką do zębów, liczbę kroków do autobusu, czas spędzany na kawie. Bez względu na to, o jaką różnicę bądź iloraz zapytacie Harolda, odpowie bezbłędnie. Matematyka jest specjalnością tego, na pierwszy rzut oka, przeciętnego człowieka. Patrzy on na świat przez pryzmat wykresów, tabelek objętości, wysokości czy szerokości.

Życie jakie znał do tej pory odmienia się w jednej chwili jak za dotknięciem magicznej różdżki. Podczas codziennego szczotkowania zębów Harold słyszy głos - kobiecy głos narratora. Tajemnicza "Ona" zdaje się relacjonować życie mężczyzny w trzeciej osobie. To pojawiające się znienacka zjawisko martwi Harolda i całkowicie go rozprasza. Nie mogąc wykonywać swoich rutynowych czynności, pan Crick postanawia znaleźć fachową pomoc. Na skutek serii zdarzeń trafia do nieco ekscentrycznego profesora Julesa Hilberta. Ten nie do końca wierzy bohaterowi, ale pomaga mu odkryć, jakim typem postaci ma być w oczach narratora. Akcja nabiera zdecydowanego tępa, gdy Harold słyszy, iż „głos” przewiduje jego rychłą śmierć. Zdesperowany mężczyzna postanawia odnaleźć autorkę i zapobiec swojej zagładzie.

W postać nudnego i oddanego całkowicie liczeniu Harold Cricka wcielił się Will Ferrell. Doskonale odegrał on zagubionego w codziennej rutynie urzędnika skarbowego, który nie przepada za swoją pracą. Aktor w niezwykle zabawny i przekonujący sposób przedstawił przemianę wewnętrzną, która zachodzi u bohatera na skutek słyszenia uporczywego głosu. Ferrell wspaniale zaprezentował poszczególne, miotające postacią emocje, wyrażając je nie tylko poprzez mimikę, ale przede wszystkim grą całym sobą.

Niesamowicie komiczną kreację stworzył Dustin Hoffman, który zagrał ekscentrycznego Julesa Hilberta. Pełen wewnętrznej siły, pasji, uzależniony od kawy wysokiej klasy, profesor uniwersytecki stara się wspomóc nieszczęsnego Harolda. Jednocześnie jego sposób bycia wydaje się być niezbyt jasny nawet dla samego Cricka.

Wspomnianym aktorom na ekranie partneruje Emma Thompson, która zagrała nietuzinkową i fanatycznie poświęconą pasji pisania - Karen Eiffel. Znana z takich produkcji jak "Harry Potter" czy "Niania", stworzyła tu kreację osoby pewnej siebie, aczkolwiek bojącej się żyć poza swoją pracą, co w pewien sposób łączy jej postać z rolą odgrywaną przez Ferrella.

Mimo, sporej dawki czarnego humoru film napawa optymizmem. Reżyser ukazuje jak często przeciętny człowiek poświęca się w imię pracy, której nie cierpi, jednocześnie spychając na dalszy plan własne marzenia i potrzeby. Ponadto pokazuje jak wielkie możliwości drzemią w każdym z nas, aby je uaktywnić wystarczy tylko chcieć. Zmiana własnego losu i umożliwienie sobie bycia po prostu szczęśliwym człowiekiem, nie jest pracą godną Herkulesa, a jedynie zjawiskiem wymagającym szczypty odwagi i odrobiny dobrych chęci.

Film skłania do przemyśleń oraz zastanowienia się nad własnym życiem. Czy potrzebny jest tajemniczy głos i poczucie rychłego końca, aby odważyć się na podjęcie chociaż najmniejszej próby realizacji własnych marzeń? Odpowiedzi na powyższe pytanie szukajcie podczas oglądania filmu.

 

Tytuł: "Przypadek Harolda Cricka"

Reżyseria: Marc Forster

Scenariusz: Zach Helm

Zdjęcia: Roberto Schaefer

Montaż: Matt Chesse

Kostiumy: Frank L. Fleming

Obsada:

  • Will Ferrell - Harold Crick
  • Maggie Gyllenhaal - Ana Pascal
  • Dustin Hoffman - Profesor Jules Hilbert
  • Queen Latifah - Penny Escher
  • Emma Thompson - Karen Eiffel
  • Tom Hulce - Dr Cayly

Czas: 113 minut

 

 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...