„Pół-Jankes czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce” - komiks Szczepana Atroszki

Autor: Muzeum Narodowe we Wrocławiu Redaktor: Motyl

Dodane: 03-11-2017 18:34 ()


W związku z obchodami 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki Muzeum Narodowe we Wrocławiu wydało po raz pierwszy komiks. Publikacja poświęcona została amerykańskiemu wątkowi życiorysu Tadeusza Kościuszki. Autorem komiksu jest Szczepan Atroszko.

W kwietniu tego roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu zorganizowało konkurs na komiks na temat życia i działalności Tadeusza Kościuszki. Spośród 15 prac składających się z 4-6 plansz przedstawiających fragment komiksu oraz zarysu scenariusza zakładającego minimum 48 stron całego komiksu, Jury jednogłośnie wyłoniło laureata, Szczepana Atroszko.

 Publikacja ,,Pół-Jankes czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce” autorstwa Szczepana Atroszki opowiada o pobycie Kościuszki w Ameryce i pokazuje mało znany Polakom wątek jego życiorysu. Czytelnik pozna kolejne etapy amerykańskiej kariery Kościuszki, dowie się o jego niezwykłych pomysłach inżynierskich, ale również o ogrodniczej pasji Tadeusza Kościuszki, talencie rysownika oraz o jego wielkiej miłości do Ludwiki Sosnowskiej. Komiks ukazuje się po polsku i po angielsku.

Szczepan Atroszko, urodzony w 1986 r. na Pomorzu Zachodnim. Absolwent Liceum Plastycznego w Szczecinie. Laureat wielu konkursów komiksowych, w tym na temat życia i działalności Tadeusza Kościuszki. Autor dłuższych i krótszych komiksów, które można zobaczyć w wydawanych przez niego zinach, a także antologiach. Jego prace ukazały się również w międzynarodowym czasopiśmie ,,Stripburger”.

Komiks dostępny jest w księgarni internetowej Muzeum Narodowego we Wrocławiu na: www.mnwr.art.pl

 

 


comments powered by Disqus