60 lat Tytusa - Jubileusz Ery Humoru!

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 24-10-2017 09:34 ()


Wielce miło nam poinformować, że właśnie upłynęło równo sześć dekad od zainicjowania przez Henryka Jerzego Chmielewskiego sławetnej Ery Humoru! Zbieg fortunnych koincydencji sprawił, że 22 października 1957 r. w harcerskiej gazecie „Świat Młodych” opublikowano pierwszą opowiastkę z udziałem adeptów Związku Harcerstwa Polskiego – Romka i A’Tomka – oraz napotkanej przez nich doświadczalnej małpki imieniem Tytus.

Czas pokazał, że na jednorazowej przygodzie się nie skończyło, uczłowieczanie Tytusa „nieco” się przeciągnęło (na szczęście!), wspomniani przyjaciele okazali się najbardziej żywotnym tercetem w dotychczasowej historii rodzimego komiksu, a w międzyczasie odwiedzili tak egzotyczne lokalizacje, jak archipelag Wysp Nonsensu, kopalnie zegarków w okolicach Pif Paf City oraz specjalizujący się w kapuśniaku na świńskim mordziaku „bar szybkiej obsługi” z czasów Mikołaja Kopernika. Co więcej, liczący sobie bagatela 94 wiosny Papcio Chmiel (bo tak zwykł był być tytułowany pomysłodawca serii) również ma się znakomicie, nadal tworzy albumy z udziałem swoich słynnych bohaterów, a przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi każdego roku przyznawana jest nagroda jego imienia (tzw. doktorat humoris causa).

Dodajmy do tego XXXI tzw. książeczek, dwa zbiory „przedksiążeczkowych” komiksów publikowanych w „Świecie Młodych” („Księga Zero” oraz „Księga 80-lecia”), sztuki teatralne, gry komputerowe (swego czasu dystrybuowane także m.in. na Słowacji) pełnometrażowy film animowany („Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”), a otrzymamy długowieczną i dla wielu niezapomnianą popkulturową ikonę, która do dziś „bawiąc uczy”.

Jubilatom – zarówno Dynamicznemu Tercetowi, jak i ich twórcy - życzymy nie mniejszej żywotności niż w minionych sześćdziesięciu latach!


comments powered by Disqus