"Kukułka na Koniu Trojańskim" - spotkanie z Maciejem Parowskim

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 17-10-2017 10:06 ()


Już w najbliższą środę, 18 października, w ramach cyklu spotkań poświęconych polskiej fantastyce, odbędzie się spotkanie z Maciejem Parowskiem. Tym razem niegdysiejszy redaktor naczelny „Nowej Fantastyki” opowie o najnowszym zbiorze swoich tekstów zebranych w tomie „Kukułka na Koniu Trojańskim. Małpy Pana Boga 3. Retrospekcje".

Osoby Macieja Parowskiego osobom choćby pobieżnie zaznajomionym z rodzimą fantastyką – i to zarówno w jej odmianie stricte literackiej, jak i komiksowej – przedstawiać nie trzeba. Powieści takie jak „Burza. Ucieczka z Warszawy ’40” czy „Twarzą ku Ziemi” niezmiennie pozostają w kanonie polskiej science fiction i dobrej literatury ogólnie, a kolejne edycje współtworzonego przezeń „Funky’ego Kovala” wciąż znajdują licznych nabywców.

Dodajmy, że był on jednym z pierwszych publicystów, który na naszym gruncie upowszechniał wiedzę z zakresu komiksu (m.in. pamiętny tekst „Komiks i my” w „Fantastyce” ze stycznia 1984 r. czy przełomowy zbiór „Czas Fantastyki”). Nieprzypadkowo zatem podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (edycja z 2006 r.) otrzymał on Nagrodę im. Papcia Chmiela (tzw. doktora humoris causa) za zasługi dla polskiego komiksu.

Spotkanie odbędzie się w warszawskim klubie „Cafe Niespodzianka” przy ul. Marszałkowskiej 7. Start: godz. 18.


comments powered by Disqus