Dariusz Domagalski „Aksamitny dotyk nocy” - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 07-10-2017 07:38 ()


Aksamitny dotyk nocy” jest drugim tomem cyklu krzyżackiego napisanego przez Dariusza Domagalskiego. Podobnie jak pierwsza część, jest to powieść historyczna z domieszką mistyki i mitologii.

Osią fabuły tej książki są motywy szpiegowskie oraz dyplomatyczne. Niuanse tych działań są bardzo skomplikowane i na tyle mało znane historykom, że autor, opierając się na tym, co wie nauka, mógł swobodnie skonstruować znakomitą opowieść.

Ponownie śledzimy losy rycerza Dagoberta i jego towarzyszki Aine, na których drodze stanął tym razem nie tylko wrogowie. Istotną kwestią są także stosunki rodzinne między królem Władysławem Jagiełłą, a jego żoną Anną Cylejską oraz między kuzynkami – królową Polski i królową Węgier. Ciągłe pasmo intryg, zdrad i zawodów autor komponuje w taki sposób, by przedstawiały spójny i logiczny ciąg wydarzeń. Jak przystało na powieść historyczną, osadzoną w realiach średniowiecznych, nie brakuje również walki rycerskiej. Swoją sprawność bojową udowadniają na kartach książki polscy szlachetnie urodzeni panowie walczący ramię w ramię w obronie królewskiego brata, księcia Litwy, Witolda.

Dariusz Domagalski zabiera nas tą powieścią w kuluary zamkowych intryg i obnaża szpiegowskie działania poprzedzające wielkie rozgrywki na polu bitwy. Fabuła jest tak przedstawiona, że książkę pochłania się niemal jednym tchem, czekając na dalszy ciąg. Elementy mistyczne w zasadzie mogłyby być nieobecne, a książkę czytałoby się tak samo dobrze. Żeby było ciekawiej, autor przemyca w tekście tak wiele informacji historycznych, że cały cykl krzyżacki spokojnie mógłby w kanonie lektur zastąpić „Krzyżaków” Sienkiewicza i uczniowie tylko by na tym skorzystali. Tym bardziej że w omawianym przypadku uświadczymy przypisy objaśniające co ciekawsze zagadnienia oraz bibliografię, z której autor skorzystał przy pracy nad książką.

Okładka może nie jest wybitnie porywająca, ale na pewno nie brak jej wyrazu. Piękny księżyc stanowiący tło dla krzyżackiego rycerza z nożem w ręku. Oddaje to klimat fabuły tej części serii. Całemu wydaniu nie brakuje nic. Świetne klejenie wróży książce długą żywotność.

Nie pozostaje mi kompletnie nic innego, jak polecić książkę praktycznie każdemu. Jest to naprawdę dobrze skonstruowana opowieść osadzona w czasach doniosłych wydarzeń, kiedy Polska rosła do miana potęgi. Bardzo polecam tę książę również uczniom, którzy mają problemy z przyswojeniem faktów historycznych. Co prawda są tutaj pewne odstępstwa od rzeczywistości, ale autor wszystko wyjaśnia w przypisach, tak więc czytając, pamiętajcie, że książka nie kończy się na haśle „koniec tomu II”. Zdecydowanie warto zagłębić się w dalszej części tekstu.

Tytuł: „Aksamitny dotyk nocy” 

  • Autor: Dariusz Domagalski
  • Wydawnictwo: Rebis
  • Data publikacji: 05.2017 r.
  • Liczba stron: 320
  • Format: 128 x 197 mm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Wydanie 1
  • Cena: 34,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus